Видання Oilpoint заявило, що висловлювання Ватерландера про НАК "Нафтогаз" не відповідають дійсності

Отто Ватерландер зробив заяву про собівартість видобування газу в Україні в опублікованому 21 вересня інтерв'ю
Фото: epravda.com.ua
Профільне видання Oilpoint звернулося до експертів та учасників ринку із запитанням: наскільки твердження головного виконавчого директора НАК "Нафтогаз України" Отто Ватерландера відповідають дійсності. Автори статті стверджують, що більшість озвучених Ватерландером тез неправдиві.

"Провал програми 20/20, яка передбачала збільшення видобутку газу у країні до 2020 року до 20 млрд м&³3;, завдав серйозного репутаційного удару по всім причетним як до її створення, так і до реалізації. Про причини провалу свою точку зору висловив Ватерландер. На його думку, причина криється в саботажі з боку влади. Однак насправді причини провалу програми 20/20 в іншому: вони не в тому, що "Нафтогазу" не вдалося проінвестувати в нові ділянки й отримати віддачу від них у вигляді додаткових мільярдів кубів газу. А в тому, що в період реалізації програми значно впав видобуток газу якраз на тих ділянках, які вже перебували в процесі експлуатації", – пише видання.

За даними журналістів, якби не зниження, зумовлене природним виснаженням родовищ, то видобування газу було б зараз на 3,5–4 млрд м&³3; більшим. Це саме стільки газу, скільки Україна планує імпортувати й закачувати в підземні сховища, за поточними цінами це приблизно $2 млрд з урахуванням ПДВ.

Також автори з'ясували, що Ватерландер, за їхніми даними, безпідставно назвав собівартість видобування на рівні 1 грн за 1 м&³3;.

"Однак звідки взялася ця цифра – 1 грн за 1 м&³3; – незрозуміло. Такий показник собівартості газу не фігурував у жодному офіційному документі "Нафтогазу", і до цього моменту жодна з посадових осіб компанії її не озвучувала. В експертному середовищі ніхто так і не дав обґрунтованої і підтвердженої фактами версії цієї цифри", – зазначають журналісти.

За їхніми даними, актуальну собівартість видобування газу буде оприлюднено у фінансовій звітності компанії за перше півріччя, яку зараз готують і яку перевірять аудитори.

У статті наголошують, що в інтерв'ю Ватерландер прокоментував і негазові напрями діяльності "Нафтогазу". Зокрема, повідомив, що стурбований можливістю залучення "Нафтогазу" до фінансування закупівлі вугілля для державної енергогенерувальної компанії "Центренерго". Однак насправді жодних документальних підтверджень того, що "Нафтогаз" дійсно фінансуватиме закупівлю вугілля для ТЕС, сьогодні немає.

Щодо критики з боку Ватерландера нібито розпорошення уваги компанії на інші енергопроєкти, наприклад, передання в управління "Нафтогазу" ТЕЦ, у матеріалі наголошують: передання підприємств, які забезпечують теплом населення, саме в управління "Нафтогазу" дало можливість, з одного боку, стабілізувати фінансовий стан цих компаній і гарантувати їм постачання газу, а з іншого – стабільно забезпечити постачання тепла побутовим споживачам. Тому це більше схоже не на розпорошення зусиль компанії, а на виконання нею ще однієї соціальної функції, зазначає портал.

Ватерландер у своєму інтерв'ю говорив також про будівництво сонячних електростанцій "Нафтогазом". У статті Oilpoint пояснили, що в усьому світі набирають обертів тренди на декарбонізацію і розширення використання "зелених" джерел енергії, і Україна не має залишитися осторонь цих процесів.

"Тому кому, як не "Нафтогазу" з його фінансовим потенціалом проводити апробацію нових технологій", – написали автори статті.

Контекст:

Ватерландер зробив заяву про собівартість видобування газу в Україні в опублікованому 21 вересня інтерв'ю "Економічній правді".

"Ще один пункт щодо видобування. Є багато нерозуміння, чи видобуток газу продукує втрати. На мій погляд, "Нафтогаз" стабільно генерує готівку. Видобуток газу коштує нам близько 1 грн за 1 м&³3;. Ми продаємо газ по 7 грн за 1 м&³3; українським домогосподарствам і підприємствам ТКЕ", – сказав він.

У цьому самому інтерв'ю топменеджер розповів, що повідомив наглядову раду компанії про намір подати у відставку.

"Я написав листа наглядовій раді компанії, у якому зазначив, що більше не відчуваю, що можу працювати ефективно. Я попросив допомогти врегулювати цю ситуацію, тому що "Нафтогаз" повинен ухвалювати рішення щодо важливих речей, йому потрібна ефективна виконавча команда", – повідомив Ватерландер.

У лютому тодішній в.о. міністра енергетики України Юрій Вітренко називав іншу собівартість видобування – 3 грн за 1 м&³3;.

"На жаль, "Нафтогаз" закуповував газ улітку і восени 2019 року, коли газ був дорогим, приблизно стільки ж, скільки коштує зараз. Тому "Нафтогаз" на цьому газі нічого особливо не заробив. Він заробляє на газу власного видобутку, у якого, як я і кажу, собівартість приблизно до 3 грн, він потім його продає дорожче, а цей прибуток потім він направляє в бюджет", – сказав він. Водночас, за словами Вітренка, "Нафтогаз" збитковий.