Відкриття портів для експорту металу – серйозний внесок в економіку України й курс гривні – голова Спілки промисловців та підприємців

Українські металургійні компанії не можуть доправляти свою продукцію покупцям морським шляхом
Фото: depositphotos.com
У зв'язку з розв'язаною Росією повномасштабною війною Україна недоотримує в бюджет половини запланованих надходжень, тому влада змушена вдаватися до емісії гривні і брати запозичення. Розблокування портів для експорту продукції металургійних підприємств дало б Україні приблизно $600 млн щомісяця, що стало б серйозним внеском у стабільність економіки і дало б можливість знизити курс долара, заявив у коментарі "Обозревателю" голова Української спілки промисловців та підприємців Анатолій Кінах.

"Металургійний експорт – одна зі стратегічно важливих, базових галузей економіки й важлива складова експорту. Однозначно, уряду та дипломатам необхідно об'єднати зусилля й розширити морські транспортні коридори, які сьогодні працюють на постачання агросировини, на експорт продукції ГМК. За нашими розрахунками, це дало б країні можливість отримувати додатково мінімум $600 млн. Це дуже вагома сума, і вона могла б значно покращити і з виконанням бюджету, і зі стабільністю курсу гривні, які нам вкрай необхідні для того, щоб підтримувати бюджет і протистояти цинічній агресії Росії", – заявив він.

Кінах додав, що гірничо-металургійний комплекс до війни приносив $20–23 млрд валютних надходжень, але через війну ця ситуація змінилася.

"Через війну план надходжень до українського бюджету виконується максимум на 50%. З урахуванням усіх наших потреб нам не вистачає щомісяця мінімум $5 млрд. Зараз ця проблема загострюється, адже міжнародна допомога не здатна забезпечити необхідний фінансовий масштаб. Таким чином, ми змушені отримувати потрібні кошти або за рахунок емісії, або за рахунок внутрішніх позик і часткової грантової допомоги. Саме тому Україні так сильно необхідно насамперед наростити саме ту частку економіки, яка генерує масштабну валютну виручку. А тому – розблокувати порти для експорту продукції ГМК", – сказав голова Української спілки промисловців та підприємців.

Контекст:

Із початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України значно скоротили експорт своєї продукції через блокаду морських портів, зокрема, металургійні компанії. Українські металургійні компанії не можуть доправляти свою продукцію покупцям морським шляхом, до того ж Росія вивозить захоплений метал і, ймовірно, спробує його продати на міжнародному ринку.

Відкриття портів для експорту металу дасть Україні понад $1 млрд щомісяця, заявили у Федерації металургів України.

Водночас 22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна (Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме). Агентство "Інтерфакс-Україна", посилаючись на текст документа, повідомило, що угода стосується безпечного судноплавства для експорту зерна, продуктів і добрив із морських портів Одеса, Чорноморськ та Південний протягом 120 днів від моменту підписання з можливістю продовження цього строку.

Станом на 2 вересня з українських портів експортовано вже 1,7 млн тонн зерна, на завантаження агропродукції стоїть черга.