Видобутий в Україні газ іде на потреби населення – Вітренко
Видобутий в Україні газ, який продають за ціною, нижчою за собівартість видобування, йде не на експорт, а на потреби українського населення. Про це 14 лютого "Радіо Свобода" заявив т.в.о. міністра енергетики України Юрій Вітренко.
За його словами, державна компанія "Укргазвидобування" видобуває і відпускає приблизно стільки ж товарного газу, скільки споживає населення як безпосередньо, так і через теплокомуненерго, централізоване опалення.
"Собівартість видобутку [газу], до речі, зросла дуже сильно – і це теж питання до ефективності діяльності "Нафтогазу" – приблизно 2,6 грн. Тобто у два-три рази менше, ніж ціна, яку зараз платить населення. Потрібно ще враховувати тариф на передачу. Але в принципі у будь-якому разі собівартість набагато менша, ніж ринкова ціна", – заявив Вітренко.
Він зазначив, що цей газ не йде на експорт, його спрямовують на потреби населення.
"Собівартість, умовно, 2,6 грн, чому б не продавати по 2,6 грн, а навіщо продавати по 6,99? Пояснюю. Тому що багато людей не може сплачувати навіть по 2,6 грн. Тому що є пенсіонери, інваліди, є багато людей, які отримують субсидію. І ці субсидії потрібно з чогось сплачувати", – сказав він.
Вітренко пояснив, що також є податки і витрати на обслуговування труб високого тиску, яке виконує оператор ГТС.
"Якщо буде працювати "Нафтогаз" тільки по собівартості, "Нафтогаз" тоді не буде сплачувати достатню кількість грошей у держбюджет через податки, через дивіденди, тобто частину прибутку, а "Нафтогаз" практично весь прибуток сплачує якраз у бюджет, здається, 95%, то й не буде грошей у держбюджеті, перш за все на ті ж субсидії. Крім того, ми розуміємо, що держбюджет – це зарплати вчителям, медикам, це пенсії, це витрати на оборону", – додав він.
"Нафтогаз" і приблизно 50 інших підприємств є постачальниками природного газу населенню.
Із 1 серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу. Населення може вільно змінювати постачальника. До 1 серпня вартість газу для побутових споживачів була єдиною і її публікували 22-го числа щомісяця.
Уряд України на позачерговому засіданні 18 січня 2021 року встановив граничну ціну на газ для населення на рівні 6,99 грн за 1 м&³3;. Ціна діятиме до кінця карантину, введеного у зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, або до кінця опалювального сезону.
Рішенню Кабміну передувало різке підвищення із січня вартості природного газу. Збільшення тарифів призвело до протестів під спільною назвою "Стоп тарифний геноцид". Люди виходили на вулиці в багатьох регіонах, зокрема на Прикарпатті, у Полтавській, Харківській, Львівській, Одеській, Чернівецькій, Донецькій, Закарпатській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській областях. У деяких населених пунктах протестувальники перекривали дороги і пікетували облдержадміністрації.