Війна в Україні спричинила найбільший товарний шок за 50 років – Світовий банк
За підрахунками банку, зростання цін на енергоносії протягом останніх двох років стало найбільшим із часів нафтової кризи 1973 року. Підвищення цін на продовольчі товари, великими виробниками яких є Росія й Україна, та добрива, виробництво яких залежить від природного газу, було найбільшим із 2008 року.
"Загалом, це найбільший товарний шок, який ми зазнали з 1970-х років. Як і тоді, шок посилюється різким запровадженням обмежень на торгівлю харчовими продуктами, паливом та добривами", – сказав віцепрезидент Світового банку зі справедливого зростання, фінансів та інститутів Індерміт Гілл.
Світовий банк очікує, що ціни на енергоносії зростуть більш ніж на 50% 2022 року, а потім знизяться 2023-го та 2024 року. Прогнозують, що неенергетичні ціни, зокрема ціни на сільське господарство та метали, зростуть майже на 20% 2022 року і також знижуватимуться протягом наступних років. Проте ціни на сировинні товари залишаться значно вищими за середній показник упродовж останніх п'яти років, стверджує організація.
Через спричинені війною збої в торгівлі та видобуванні ціна сирої нафти марки Brent у середньому становитиме $100 за барель 2022 року, що стане найвищим рівнем із 2013 року та зросте більш ніж на 40% порівняно з 2021 роком. 2023-го ціна може знизитися до $92, що значно перевищує середній показник за п'ять років ($60 за барель). Світовий банк також очікує, що ціни на природний газ у Європі 2022 року будуть вдвічі вищими, ніж 2021 року, а ціни на вугілля – на 80% вищими, причому обидві ціни будуть на рекордно високому рівні.
"Ринки сировинних товарів переживають один із найбільших за останні десятиліття стрибків пропозиції через війну в Україні. У підсумку зростання цін на харчові продукти та енергоносії призводить до значних людських та економічних втрат і, ймовірно, зупинить прогрес у скороченні бідності. Вищі ціни на сировину посилюють і без того підвищений інфляційний тиск у всьому світі", – сказав директор Групи перспектив Світового банку Айган Косе.
Світовий банк прогнозує, що ціни на пшеницю зростуть більш ніж на 40%, сягнувши цього року рекордно високого рівня у номінальному вираженні. Це вплине на економіки, що розвиваються, які залежать від імпорту пшениці, особливо з Росії та України. Також, за прогнозами, ціни на метали зростуть на 16% 2022 року, а потім знизяться 2023 року, але залишаться на підвищеному рівні.
Контекст:
18 квітня Світовий банк погіршив прогноз зростання світового ВВП через війну Росії проти України з 4,1%, які очікували в січні, до 3,2%, повідомив Bloomberg.
В ООН очікують, що вторгнення РФ в Україну призведе до продовольчої кризи, яка торкнеться п'ятої частини населення планети.