Вищий антикорупційний суд визнав розслідування справи "Роттердам плюс" незаконним – ЗМІ
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду України постановила, що рішення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про закриття справи "Роттердам плюс" було законним, а подальше розслідування не мало законних підстав. Про це 27 вересня пише "РБК-Україна" з посиланням на копію повного судового рішення, яке є в розпорядженні агентства.
"Згідно з текстом рішення ВАКС, постанова прокурора САП про закриття кримінального провадження від 20 травня 2021 року є законною, обґрунтованою і такою, що винесена в рамках дискреційних повноважень прокурора. Окрім того, найвища антикорупційна судова інстанція підтвердила, що у кримінальному провадженні не завдано жодної шкоди державним чи громадським інтересам. Позивачі, які намагалися оскаржити рішення САП, – ГО ЦПК та феросплавні заводи Ігоря Коломойського (АТ "Запорізький завод феросплавів" та АТ "Нікопольський завод феросплавів") – не мають жодних повноважень, згідно з рішенням суду", – аналізують автори матеріалу отриманий документ.
Журналісти зазначили, що суд апеляційної інстанції не висловив заперечень щодо висновків слідчої судді першої інстанції після закінчення терміну досудового розслідування.
"Це, згідно з рішенням суду, свідчить про незаконність будь-яких подальших дій у даному кримінальному провадженні й буде безумовною підставою для закриття провадження у випадку направлення обвинувального акта до суду. Нагадаємо, справа "Роттердам плюс" була закрита ще у серпні 2020 року. Згодом справу закривали ще чотири рази. Законність такого рішення підтвердили два різні прокурори САП і чотири різні судді ВАКС", – зазначає агентство.
Нинішню постанову ВАКС ухвалив 21 вересня 2021 року. Водночас 22 вересня керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко скасував постанову про закриття справи. САП зазначила, що очікує на повний текст рішення ВАКС і "врахує правові позиції, щодо яких його було ухвалено".
Контекст:
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахування вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії винятково для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала включення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року із запровадженням ринку електроенергії. У зв'язку із запровадженням формули було відкрито кримінальне провадження.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура 20 травня 2021 року вчетверте закрила справу "Роттердам плюс" через відсутність у ній складу злочину. Перед цим Спеціалізована антикорупційна прокуратура закривала справу вже тричі. Досудове розслідування тривало з 2017 року.
Нікопольський і Запорізький феросплавні заводи вимагали від прокуратури відновити вже закриту справу "Роттердам плюс". Як писав "Главком", ці два заводи бізнесмена Ігоря Коломойського вважають себе єдиними потерпілими від формули. У жовтні 2021 року Вищий антикорупційний суд відхилив позов заводів, вони подали апеляцію.