Витрати на розвідування газу потрібно закладати в ціну для населення, інакше Україна одержить різке скорочення видобування і зростання залежності від імпорту – експерт

Карел Хірман: Протягом останніх 10 років в Україні зафіксовано в кращому разі стагнацію видобування газу
Фото: ua.news

Підвищення тарифів в Україні неминуче, і Міжнародний валютний фонд не відіграє в цьому процесі головної ролі, заявив експерт з енергетики Стратегічної групи радників з підтримки реформ при уряді України, екс-радник з енергетичних питань прем'єр-міністра Словаччини Карел Хірман.

Українські енергоресурси не можуть бути дешевими, оскільки їх видобування вимагає значних інвестицій. Про це в інтерв'ю виданню Ua.news заявив експерт з енергетики Стратегічної групи радників з підтримки реформ при уряді України, екс-радник з енергетичних питань прем'єр-міністра Словаччини (2010–2012) Карел Хірман.

"Багато експертів стверджує, що якщо взяти внутрішнє видобування газу, то воно буде дуже дешевим і ціни на паливо знизяться в рази. Протягом останніх 10 років в Україні зафіксовано в кращому разі стагнацію видобування газу. Якщо це так, що і за низьких цін на газ для населення було видобування прибутковим і перспективним, чому ми не спостерігали за "газовою лихоманкою"?" – зазначив він.

За словами Хірмана, для нарощування видобування необхідні значні інвестиції, якщо ж їх не залучати, то замість приросту видобування Україна одержить різке скорочення і зростання імпорту.

"Тут треба врахувати важливий нюанс – різницю вартості видобування на старих і нових свердловинах. На застарілій свердловині витрати на видобування мізерні, але й видобуток скорочується, і з роками він уже теж мізерний. Тому необхідно розвідувати нові родовища і створювати нові свердловини з видобування блакитного палива, і це вимагає залучення величезних коштів. І ці витрати треба закладати й у ціну на газ для населення. Інакше Україна найближчими роками замість приросту видобування газу одержить зворотний результат – різке скорочення і зростання залежності від імпорту, який буде набагато дорожчим", – підкреслив експерт.

Україна нікуди не дінеться від підвищення тарифів, і МВФ у цій ситуації відіграє не головну роль, а лише функцію "лікаря", упевнений він.

"Він говорить: "Ти хворий, ти не можеш так далі, у тебе висока температура, потрібно лікувати". Так, спершу це буде некомфортно, лікування, можливо, буде навіть гіршим, ніж перебіг хвороби, але зрештою настане одужання. Інакше вся система енергопостачання обвалиться", – підкреслив Карел Хірман.

Для надання чергового траншу Україні в Міжнародному валютному фонді наполягали, щоб українська влада відкоригувала ціни на природний газ на внутрішньому ринку до рівня цін на імпорт.

19 жовтня 2018 року прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що з 1 листопада ціну на газ для населення в Україні підвищать на 23,5%. Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик повідомив, що з 1 листопада вартість газу для населення становить 8550 грн за 1000 м&³3;.

Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко заявляла, що в разі приходу до влади знизить тарифи удвічі, вона вважає, що ціна на газ має становити не більше ніж $90 за 1000 м&³3;.

Економіст Андрій Герус написав у своєму Facebook, що політика держави щодо підвищення тарифів і нарахування субсидій призвела до того, що "раніше всі субсидували "Нафтогаз" через бюджет, а тепер субсидуємо субсидіантів та неплатників".