Вітренко про гарантії на транзит газу через Україну: Будемо говорити з європейськими компаніями про конкретні контракти. Це і є гарантії

Вітренко очікує консультацій щодо "Північного потоку – 2", які має провести Німеччина
Фото: Юрій Вітренко - Yuriy Vitrenko / Facebook
Найкращою гарантією транзиту газу через територію України є не політичні домовленості, а контракти з європейськими газовими компаніями, вважає голова НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко. Про це він заявив в ефірі програми "Право на владу" на "1+1" 2 вересня.

Вітренко зазначив, що Україна не проти продовження контракту з Росією на транзит газу ще на 10 років, але не вважає цю домовленість гарною гарантією. "Найкраща гарантія – це контракти з європейськими компаніями", – сказав він.

За його словами, переговори в цьому напрямі скоро відбудуться.

"Ми зараз чекаємо на обіцяні консультації на технічному рівні. Це будуть переговори, які мають влаштувати німці. Ми на цих переговорах будемо говорити з європейськими компаніями про конкретні контракти на транзит газу через Україну. Це і є гарантії. Якщо ці контракти будуть порушені, ми підемо в європейські суди", – зазначив голова компанії.

Вітренко нагадав, що під час візиту у США президент України Володимир Зеленський заручився гарантіями введення санкцій проти Росії через газопровід "Північний потік – 2". За словами Зеленського, ці гарантії ще розроблятимуть, але Вітренко вважає, що санкції має бути введено, зокрема якщо виникнуть проблеми з українським транзитом.

"Ось якщо таких компаній не буде, якщо "Газпром" буде продовжувати блокувати доступ третіх сторін європейських компаній до транзиту через Україну, то ось тоді мають бути санкції. Це буде доказом того, що "Газпром" використовує газ як геополітичну зброю", – підкреслив голова "Нафтогазу".

Контекст:

"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Оператор газопроводу Nord Stream 2 AG у липні 2021 року зазначав, що "Північний потік – 2" готовий на 99%. За даними Bloomberg, прокладання "Північного потоку – 2" можуть завершити до 12 вересня.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви й Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним" із погляду відносин з Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".

Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії й закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).

Вищий земельний суд німецького Дюссельдорфа 25 серпня зобов'язав оператора газопроводу бути незалежним від "Газпрому" і дотримуватися європейського законодавства. Гендиректор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон заявив, що це "саме те, на чому наполягає Україна".