Упровадження одразу кількох систем відстеження обігу тютюнових виробів замість однієї суперечитиме практиці ЄС – "JTI Україна"

У "JTI Україна" виступили проти поправки до законопроєкту №5719
Фото: depositphotos.com
Цього тижня парламент планує розглянути поправку до законопроєкту №5719 щодо обліку акцизу з роздрібного продажу цигарок. Директор із корпоративних питань компанії "JTI Україна" Гінтаутас Диргела заявив у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна", що норми цієї поправки не відповідають євроінтеграційним зобов'язанням України, оскільки вони допускають створення кожним виробником або імпортером тютюнових виробів власних механізмів для відстеження обігу замість єдиної системи контролю, що діє у Євросоюзі.

"Упровадження системи відстеження тютюнових виробів (Track&Trace) є однією з вимог Європейської директиви 2014/40/ЄС, яку Україна зобов'язалася імплементувати в національне законодавство. Але в поправці до законопроєкту №5719 передбачається існування кількох систем відстеження та надання виробникам повноважень контролю, а це суперечить директиві", – пояснив Диргела.

Він додав, що виробників цигарок не залучали до обговорення поправки, і наголосив, що "JTI Україна" – активний учасник створеної Міністерством фінансів спеціальної робочої групи, де обговорюють упровадження механізму Track&Trace.

"Ми виступаємо виключно за імплементацію Європейської директиви, про що неодноразово заявляли під час обговорень запровадження системи відстеження тютюнових продуктів. І будь-які інсинуації про те, що поправка може бути вигідна тютюновим виробникам, недоречні. Норми, прописані в ній, суперечать європейським, а також створюють антиконкурентні умови на ринку, тому ми не підтримуємо цей законопроєкт", – заявив директор із корпоративних питань "JTI Україна".

"Інтерфакс-Україна" зазначає, що поправка також дозволяє виробникам та імпортерам алкогольних напоїв, тютюнових виробів, використовуваних в електронних сигаретах рідин та пального "проводити перевірки щодо фальсифікації та законності обігу вироблених/імпортованих ними товарів серед інших суб'єктів господарювання (зокрема іноземних) та фізичних осіб".

За даними "JTI Україна", якщо поправку буде ухвалено, гуртовим та особливо роздрібним дистриб'юторам доведеться купувати, установлювати та адмініструвати кілька систем відстеження цигарок, це означатиме додаткові фінансові та тимчасові витрати.

"Крім того, ініціатива наділяє виробників сигарет невластивими учасникам ринку повноваженнями контролю над власними контрагентами, що ставить їх у привілейоване становище щодо таких контрагентів (зокрема, перевіряти докази наявності системи відстеження, документи, вимагати докази рівня попиту на продукцію тощо)", – указано в матеріалі.

Контекст:

Напередодні нардеп від "Слуги народу" – заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Андрій Холодов заявив, що поправка №105 до законопроєкту №5719 – це скопійований текст поправки №144 до законопроєкту №5600, яку вже відхилили минулого тижня.

"У разі голосування структура оптового ринку цигарок зміниться. Монополіст, який зараз контролює приблизно 70% ринку, вичавить із ринку інші торгові компанії та доведе свою частку до 8590%. Об’єм ринку 100 млрд грн на рік. Тож монополія одержить +20 млрд на рік із маржею 5%. Це 1 млрд чистого прибутку для монополіста. Це призведе до значного посилення російського впливу на українському тютюновому ринку та знищення легального українського бізнесу", заявив Холодов.

Track&Trace це єдина система відстеження руху товару, яка дає змогу за спеціальним кодом установити, де і коли було вироблено товар, коли і кому продано, аж до кінцевого покупця.