Через санкції РФ буде змушена скоротити видобуток нафти протягом найближчих років – доповідь "Сколково"
Якщо санкції проти РФ посилять, а ціну на нафту знизять до $40 за барель, видобуток компаній "Роснефть" і "Газпром нефть" почне падати вже у 2019 році, спрогнозували експерти енергетичного центру "Сколково".
Російські компанії "Роснефть" і "Газпром нефть" через санкції в довгостроковій перспективі почнуть скорочувати видобуток. Це випливає з березневої доповіді енергетичного центру "Сколково".
Зазначають, що видобуток нафти в Росії з 2012-го до 2016 року зріс на 6% – до 548 млн тонн на рік. У 2014–2017 роках завдяки вкладам, зробленим до введення санкцій, було запущено понад десяток нових родовищ. Вони забезпечили приріст видобутку на 25 млн тонн нафти.
Якщо санкції посилять, а ціну на нафту знизять до $40 за барель, видобуток почне падати вже у 2019 році, уважають експерти. У 2020 воно має становити 580 млн тонн, а у 2025-му – 505 млн тонн.
За базового сценарію зменшення видобутку прогнозують до 2025 року до 540 млн тонн.
Зменшення видобутку можна було б компенсувати завдяки розробленню нетрадиційних запасів на суходолі та морських родовищ. Але шельфові проекти, як правило, розвиваються за участю іноземців. Через це санкції фактично заморозили розвиток цього сегмента, ідеться в дослідженні.
Також обмежувальні заходи вплинуть на розроблення сланцевих родовищ – до РФ протягом найближчих років не постачатимуть обладнання, яке використовують для гідророзриву пласта під час видобування сланцевої нафти. Зараз у Росії є приблизно 80 комплексів для таких робіт, із яких тільки 3% – вітчизняні. Із 2014 року, коли було введено санкції, у РФ не виробили жодного такого флоту.
Брак технологій може вплинути й на наявні традиційні родовища, підкреслюють експерти.
У прогнозі Міжнародного енергетичного агентства йдеться, що до 2023 року США стануть найбільшим виробником нафти у світі, випередивши Росію.
17 березня на Лондонській біржі за барель нафти марки Brent пропонували $66.