Замість боротьби з контрабандою й тіньовими схемами влада влаштувала фіскальний терор легальному бізнесу – експерт

Олександр Каленков: Вибачте, але й тут стирчить борода дніпровського бізнесмена
Фото: Александр Каленков / Facebook
Влада тисне на чесний бізнес замість того, щоб боротися з контрабандою та корупційними схемами, заявив президент ОП "Укрметалургпром" Олександр Каленков на своїй сторінці у Facebook.

"Як і у випадку з "Арселором", співробітники БЕБ, які прийшли на ГЗК "Метінвесту", прокуратури (і кого там тільки немає) намагаються видати бажане за дійсне – мовляв, ренту треба вираховувати із залізорудного концентрату, а не з вартості видобутої в кар'єрах руди. Очевидно, що реальних приводів докопатися до підприємств із прозорою звітністю не знайшли", – написав Каленков.

За його словами, платити ренту із залізорудного концентрату, тобто продукту оброблення руди, – це нонсенс, оскільки в такому разі втрачається вся логіка рентного податку, що передбачає плату за користування надрами і який потрібно вираховувати з вартості видобутої мінеральної сировини (у нашому випадку – залізної руди), що прямо прописано в Податковому кодексі.

"Це як зобов'язати "Укрнафту" платити ренту не за видобуту зі свердловин нафту, а вираховувати із вартості бензину, який потім виробляють із цієї нафти на Кременчуцькому НПЗ (обидві компанії, незважаючи на частку держави, фактично контролює [бізнесмен Ігор] Коломойський). Логіка приблизно така сама", – пояснив Каленков.

На його думку, замість того, щоб вибивати в такий спосіб із чесного бізнесу додаткові гроші до бюджету, влада має зламати корупційні схеми.

"Чого домагаються силовики, а точніше, ініціатори всього цього дійства? Витягнути ще кілька десятків мільярдів із ГМК для розпилу на дорогах? Вибачте, але й тут стирчить борода дніпровського бізнесмена. Журналісти підрахували: 2021 року "приватівські" дорожні фірми отримали більше гривень, вибившись у лідери серед тих, хто годується з "великого" корита", – зазначив топменеджер.

Експерт наголосив: влаштований владою фіскальний терор чесного бізнесу призведе до втрати інвестиційної привабливості України та зменшення надходжень до економіки країни.

"Замість того, щоб вичищати контрабанду, конвертцентри й торгівлю нелегальними нафтопродуктами, влада вирішила боротися з легальним міжнародним бізнесом в Україні. Та сама група "Метінвест", до речі, торік поповнила бюджет на 53 млрд грн, перевищивши майже у 2,5 раза показник за 2020 рік. "Арселор" перерахував у держскарбницю 14,6 млрд грн (збільшення у 2,3 раза)", – повідомив Каленков.

Контекст:

"Метінвест" – вертикально інтегрована група з видобувних та металургійних підприємств, що розташовані переважно в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. Основними акціонерами "Метінвесту" є СКМ бізнесмена Ріната Ахметова (71,24%) і "Смарт-Холдинг" позафракційного народного депутата України Вадима Новинського (23,76%), які спільно управляють компанією.

1 лютого "Метінвест" повідомив про обшуки на підприємствах у Кривому Розі й заявив про тиск із боку силових структур. У компанії стверджують, що правоохоронці фактично привласнили собі функцію податкової служби, намагаючись в обхід податкового законодавства встановити додаткові податкові зобов'язання для бізнесу.

За даними СБУ, кримінальне провадження відкрили за ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України (ухиляння від сплати податків, якщо воно призвело до ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах). За версією Бюро економічної безпеки, посадові особи компаній у період із 2018-го до 2020 року навмисне ухилилися від сплати податків на суму приблизно 18 млрд грн.