"Сплатив 660 млн грн на допомогу ЗСУ". ВАКС ухвалив вирок ексміністру екології Злочевському – САП
Вищий антикорупційний суд (ВАКС) ухвалив вирок ексміністру екології та природних ресурсів України, проінформувала 1 серпня у Telegram Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).
"Колегія суддів ВАКС затвердила угоду про визнання винуватості, укладену між прокурором САП і колишнім міністром екології та природних ресурсів України. [...] Обвинувачений сплатив 500 млн грн на допомогу ЗСУ для проєкту "Армія дронів". Також обвинувачений надав допомогу підрозділам ЗСУ у вигляді купівлі обладнання на загальну суму понад 160 млн грн", – ідеться в повідомленні.
У САП зазначили, що у справі ексміністра було враховано "беззаперечне визнання" провини у кримінальному правопорушенні, "відсутність матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок вчинення інкримінованого кримінального правопорушення, а також наявність суспільного інтересу в забезпеченні швидкого судового провадження, яке забезпечить повне, своєчасне і невідворотне покарання".
Антикорупційна прокуратура не озвучила прізвища колишнього міністра, але ті самі ч. 3 ст. 27 і ч. 4 ст. 369 (пропозиція неправомірної вигоди посадовцю) Кримінального кодексу України інкримінували раніше Миколі Злочевському.
Контекст:
Злочевський був міністром екології України із грудня 2010 року до квітня 2012-го. За інформацією "Цензор.НЕТ", ексміністр зараз живе в Об'єднаних Арабських Еміратах.
У Національному антикорупційному бюро України (НАБУ) наголошували, що оскільки місцеперебування колишнього міністра не було встановлено, про підозру його повідомили заочно – документи надіслали поштою за місцем реєстрації та за останнім відомим місцем проживання.
Ексміністра підозрювали в тому, що він у змові з топчиновниками податкових органів улітку 2020 року організував підкуп керівників НАБУ й САП, щоб ті закрили кримінальне провадження щодо нього.
12 червня детективи НАБУ задокументували факт передання неправомірної вигоди керівникам САП і НАБУ. $6 млн, які було призначено на рекордний в історії України хабар, вилучили.
У цій справі, окрім Злочевського, фігурують ще троє людей: перший заступник начальника Головного управління Державної податкової служби в Києві Микола Ільяшенко, колишня начальниця департаменту Державної фіскальної служби Олена Мазурова і Андрій Кіча, якого ще 12 червня було вказано на сайті фірми Злочевського Burisma як директора з правових питань. Усі троє, за даними слідства, є довіреними особами Злочевського.
За інформацією "Цензор.НЕТ", гроші мали стати "подякою" за закриття справи про заволодіння коштами стабілізаційного кредиту Національного банку, виданого ПАТ "Реал Банк". Видання з'ясувало, що посередник – таємний агент НАБУ Євген Шевченко – мав передати у САП і НАБУ $5 млн, а $1 млн Ільяшенко хотів залишити собі "за клопіт".
У Burisma Group заявляли, що ні її президент Злочевський, ні інші співробітники компанії не мають жодного стосунку до цих подій.
Трьох затриманих – Кічу, Ільяшенка й Мазурову – 14–15 червня повідомили про підозру. Вищий антикорупційний суд (ВАКС) обрав їм запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави, її сумарний розмір перевищив 244 млн грн. За Кічу внесли заставу 15 червня, за Мазурову – 16 червня, за Ільяшенка – 21 серпня.
1 липня Злочевського заочно повідомили про підозру, у серпні – оголосили в розшук і заочно заарештували.
У квітні цього року Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомила про передання до суду матеріалів кримінального провадження щодо трьох обвинувачених. Розслідування щодо самого Злочевського виділили в окреме провадження у зв'язку з його розшуком.
Мазурова уклала угоду зі слідством. ВАКС засудив її до п'яти років позбавлення волі без конфіскації майна. Водночас у ВАКС наголосили, що "суд звільнив обвинувачену від відбування покарання у вигляді п'яти років позбавлення волі з випробуванням і визначив випробувальний строк тривалістю два роки".