Заступник міністра економіки: Зона вільної торгівлі дає можливість значно розширити коло товарів для експорту до Туреччини
Угода про зону вільної торгівлі з Туреччиною, схвалену Кабміном України, дасть поштовх для розвитку українського бізнесу, розповів 2 лютого в ефірі телеканалу "Україна 24" заступник міністра економіки Тарас Качка.
"Після багатьох років пошуку рішення ми вийшли на збалансовану угоду. Наші зернові йдуть без мита, тому ми зосередилися на металургії, іншій промисловості. Тому ця угода дає нам можливість значно розширити коло товарів, які будуть експортуватися до Туреччини. Був варіант зовсім вузької угоди, преференційної. Але все ж таки ми знайшли можливість відкрити 95,6% усіх товарів, які можуть експортуватися до Туреччини", – наголосив заступник міністра.
За його словами, угода допоможе розширенню інвестицій та бізнесу обох країн.
"Мова йде не лише про торгівлю, а й про розташування виробництва на території один одного. Я думаю, що ми будемо з вами бачити протягом п'яти-семи років системні зміни в торгівлі в регіоні між північним і південним берегами Чорного моря", – вважає Качка.
Унаслідок угоди державний бюджет України отримає більше надходжень, пояснив він.
"Український бізнес отримає понад $100 млн щороку додаткового прибутку навіть просто від економії на митах, які вони перестануть сплачувати при експорті до Туреччини. Тому в межах одного року ми вийдемо в плюс із точки зору бюджету, але головне – це те, що наш бізнес буде розвиватися, збільшуючи експорт", – вважає Качка.
Контекст:
2021 року товарообіг між Україною та Туреччиною становив понад $7 млрд – український експорт досяг $4,14 млрд (переважно – метали та зернові), імпорт – $3,23 млрд, повідомила Свириденко.
Президент Туреччини Реджеп Ердоган у листопаді 2018 року говорив, що Україна і Туреччина планують підписати угоду про ЗВТ до кінця 2018 року, проте цього не сталося. У серпні 2019 року він закликав завершити процес підписання документа.
Колишній посол України в Туреччині Андрій Сибіга у лютому 2020 року говорив, що угода про зону вільної торгівлі між Україною та Туреччиною готова на 95%.
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 1 вересня заявляло про перезавантаження перемовин із Туреччиною щодо угоди про зону вільної торгівлі.
Співголова групи з міжпарламентських зв'язків із Туреччиною, нардеп від "Слуги народу" Роман Грищук анонсував підписання угоди про ЗВТ між двома країнами в лютому 2022 року.
"Зараз ми за крок до підписання угоди про вільну торгівлю. Сподіваємося, що 3 лютого, коли відбудеться візит пана Ердогана до України, ця угода буде підписана, що дасть ще більший поштовх до досягнення мети – $10 млрд торговельного обігу між Україною і Туреччиною", – сказав Грищук 13 січня.
1 лютого, під час виступу у Верховній Раді, президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна і Туреччина досягнуть домовленості щодо підписання угоди про зону вільної торгівлі протягом найближчих двох днів. Сьогодні Ердоган перебуває з візитом у Києві й зустрічається із Зеленським.