Завдяки електриці з України всі її європейські сусіди можуть отримати нову енергетичну стабільність – Зеленський

Україна має значний профіцит у виробництві електрики, зазначив Зеленський
Фото: depositphotos.com
Україна може підвищити експорт електрики до Європи більше ніж у 10 разів.

Про це під час відеозвернення до парламенту Словенії 8 липня, запис якого опубліковано у Facebook Офісу президента, заявив глава Української держави Володимир Зеленський.

"Наша країна приєдналася до єдиної європейської енергосистеми. У нас значний профіцит у виробництві електрики, причому і зараз, коли російські мародери розбирають і вивозять з окупованих районів України сонячні електростанції і своїми діями суттєво обмежили нашу вугільну генерацію", – сказав президент.

Зеленський зазначив, що Україна розпочала експорт електрики до Румунії та Словаччини за ціною, "яка значно нижче, ніж ціни в ЄС".

"Ми можемо швидко підвищити експорт у 10 і більше разів, і це допоможе замістити українською електрикою суттєву частину європейського імпорту російського газу. Усі європейські сусіди України можуть отримати завдяки нашій електриці нову енергетичну стабільність, а отже, і зниження енергоцін у Європі", – наголосив глава держави.

Контекст:

Україна 24 лютого повністю від'єдналася від енергосистем Росії та Білорусі. Це було заплановане від'єднання, пресслужба "Укренерго" попереджала про перехід української енергосистеми до ізольованого режиму: його планували як випробування в межах підготовки до синхронізації ОЕС України з енергосистемою континентальної Європи ENTSO-E.

Єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон звернула увагу, що російське вторгнення в Україну почалося саме того дня, коли Україна розпочала тестування роботи енергосистеми в ізольованому режимі, що є першим кроком до підготовки до майбутньої синхронізації з ЄС.

Європейський оператор енергосистеми ENTSO-E погодив поновлення Україною експорту електроенергії до країн Євросоюзу з 30 червня. В "Укренерго" зазначили, що на першому етапі доступну пропускну спроможність міждержавних зв'язків (експорт/імпорт) розподілятимуть лише на добових аукціонах, її обмежено обсягом до 100 МВт, а також вона підлягає щоденному аналізу. Водночас розподілятимуть лише перетин у напрямку Румунії.

У Міністерстві енергетики прогнозують, що Україна заробить до €1,5 млрд на експорті електроенергії до Євросоюзу до кінця 2022 року.

Зеленський зазначав 30 червня, що Україна готується нарощувати постачання електрики на територію ЄС.