Зеленський закликав утриматися від будь-яких рішень щодо торгівлі з Україною без консультацій з нею
Президент України Володимир Зеленський закликав країни-сусіди і держави Європейського союзу утриматися від будь-яких рішень щодо торгівлі з Україною без консультацій з нею. Таку заяву він зробив на спільному брифінгу з главою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн у Києві 9 травня, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
“Ми обговорили [з президенткою Єврокомісії] ситуацію щодо експорту нашої аграрної продукції. У нас є спільна згода щодо нашого українського внеску у глобальну продовольчу безпеку... На жаль, ми зіткнулися з проблемами в тому, у чому й надалі мали б бути сильними прояви солідарності. Це пропорційно до наявних сьогодні загроз. Жорсткі, навіть жорстокі як під час війни протекціоністські заходи [щодо торгівлі] наших сусідів не можуть не розчаровувати", – заявив Зеленський.
Як наголосив президент, будь-які обмеження українського експорту зараз неприпустимі, бо посилюють можливості агресора.
Зеленський запропонував створення консультативної групи із сусідніми країнами й державами ЄС із метою моніторингу проблемних питань у торгівлі.
"Ми пропонуємо заснувати консультативну групу для моніторингу відповідних проблемних питань і утриматися від будь-яких рішень щодо торгівлі без консультацій з Україною", – сказав він.
Глава держави також заявив, що очікує від ЄС сильних рішень і якнайшвидшого скасування всіх торговельних обмежень.
"Якщо буде політична воля. А сьогоднішні наші переговори свідчать, що така воля є. Ми зможемо знайти оптимальні, правильні й сильні рішення, які захистять інтереси і Європи, і українців, які потерпають на додаток до війни ще й від експортних обмежень, застосованих проти нас", – підсумував він.
Контекст:
15 квітня 2023 року уряд Польщі заборонив імпорт і транзит української сільськогосподарської продукції до 30 червня. До переліку заборонених продуктів увійшли 18 товарів, серед яких зернові, молоко, яйця, м'ясо, мед та інші. Слідом за Польщею заборону на імпорт української агропродукції ввели Угорщина, Словаччина і Болгарія. З 19 квітня Румунія встановила контроль на митниці для всіх сільгосптоварів, які надходять з України.
21 квітня міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини заявили про зростання імпорту сільськогосподарської продукції з України, який "викликає серйозні спотворення ринку і завдає шкоди сільськогосподарським виробникам ЄС, особливо в державах-членах, які межують з Україною або перебувають поруч із нею" і попросили Єврокомісію заборонити імпорт низки продуктів з України.
З 2 травня до 5 червня Європейська комісія ввела обмеження на експорт українського зерна до п'яти країн Європейського союзу – Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини й Угорщини. Обмеження стосуються лише чотирьох сільськогосподарських продуктів – пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшникового насіння.
5 травня стало відомо, що Молдова планує тимчасово обмежити імпорт зернових і олійних культур з України.