Зеленський: "Зерновий коридор" повинен бути в безпеці. Окрім слів генсека ООН, потрібні дії. Цього ми поки що не побачили

Найближчим часом буде "повна інформація", як Україна бачить продовження наявного "зернового коридору", зазначив Зеленський
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський назвав "непозитивною" реакцію ООН на вихід РФ із "зернової угоди". Про це глава держави сказав 19 липня у Києві на спільній пресконференції за підсумками зустрічі з прем'єр-міністром Ірландії Лео Варадкаром, відеозапис опублікували у Facebook ОПУ.

За словами Зеленського, Україна зараз працює з Анкарою на різних рівнях, і найближчим часом буде "повна інформація", як Київ бачить продовження наявного "зернового коридору", угоду про який Україна підписала з Туреччиною та ООН, а не з РФ.

"Коридор повинен бути в безпеці. Фактично, знаючи Росію, він не буде в безпеці, якщо ООН дуже чітко і дуже твердо не почне працювати на рівні генерального секретаря. Окрім його слів, які були достатньо потужними, потрібні практичні дії. Цього ми поки що не побачили... Більше їхньої зацікавленості має бути в цьому", – наголосив президент України.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеси, Чорноморська і Південного. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.

17 липня в Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо будуть виконані домовленості щодо інтересів Росії. РФ, зокрема, вимагає під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісне обслуговування, скасувати обмеження на страхування і зняти заборону на доступ до портів, посилаючись на меморандум Росія – ООН.

У представництві РФ при ООН 17 липня поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне. Водночас президент Туреччини Реджеп Ердоган висловив думку, що президент країни-окупанта РФ Володимир Путін хотів би продовжити роботу "зернової угоди". Він наголосив 17 липня, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.

Зеленський у своєму вечірньому зверненні 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу й Ердогану листи з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди" без РФ.

Уночі 18-го й 19 липня РФ обстріляла портову інфраструктуру України, яку використовують у роботі "зернового коридору".