"Зернова ініціатива". За два дні з портів України вийшло дев'ять суден, у Босфорі чекає інспектування ще 99
Серед цих суден – балкери Alanda Star і SSI Privilege із 68 тис. тонн пшениці для Єгипту та Індонезії, а також танкер Eurochampion, який доправляє 45 тис. тонн олії до Індії.
"Порти Великої Одеси завантажують понад 860 тис. тонн агропродукції на 24 судна. Далі – очікування на інспекцію спільного координаційного центру. Сьогодні у Босфорі очікують інспекції 99 суден, з яких 72 – на заходження до портів під завантаження, 27 – уже з українською агропродукцією", – ідеться в релізі.
Згідно з повідомленням, через дії РФ деякі судна очікують на перевірку у водах Туреччини більше ніж місяць.
"Це є результатом цілеспрямованих дій делегації РФ у СКЦ, мета яких – сповільнити процес інспекцій суден. Спочатку вони скоротили кількість інспекційних груп до трьох, тепер почали затягувати час самих інспекцій. Представники Росії почали перевіряти навіть показники, які не передбачені документами СКЦ і не мають жодного відношення до предмета перевірки (наприклад, чи добре працюють суднові агрегати, скільки палива і таке інше). При такому алгоритмі перевірка одного судна займає від чотирьох годин. Це непродуктивно і сприяє збільшенню черги. Збільшення черги – це зменшення обсягу експорту агропродукції з наших портів і мільйонні збитки для вантажовласників через простої", – заявив заступник глави відомства Юрій Васьков.
У міністерстві додали, що 25 грудня замість 10 запланованих інспекцій відбулося шість, тоді як для стабільної роботи "зернового коридору" необхідно проводити 12 перевірок на день.
"Наразі "зерновим коридором" рухаються три судна під завантаження 93 тис. тонн агропродукції. З 1 серпня із портів Великої Одеси вийшли 594 судна, які експортували 15,5 млн тонн українського продовольства до країн Азії, Європи та Африки", – резюмували автори релізу.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української агропромислової продукції із морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого. У травні президент України Володимир Зеленський говорив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло із порту Одеси вранці 1 серпня.
Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн людей, заявили в ООН.
17 листопада у Стамбулі домовилися про продовження роботи "зернового коридору" ще на 120 днів.