ЗМІ повідомили, що Україна може продати Молдові 700 млн м³ газу. У "Нафтогазі" прокоментували

У разі потреби Україна продаватиме Молдові газ, придбаний у Європі
Фото: EPA
НАК "Нафтогаз України" підписала рамкову угоду з молдовською Energocom про постачання обсягу до 700 млн м³ газу в разі потреби. Про це виданню "Економічна правда" повідомило джерело в уряді.

Як зазначають, ідеться про постачання газу на платній основі, поки Молдова не придбала жодного кубометра. 

У разі потреби Україна продаватиме газ, придбаний у Європі, з урахуванням маржі НАК.

"Про газ власного видобутку не може йти й мови", – підкреслило джерело в Кабміні України.

У пресслужбі "Нафтогазу" повідомили УНН, що поки не мають ухвалених угод з Energocom про постачання газу.

"Починаючи із п'ятниці державна молдовська компанія Energocom проводить тендери на закупівлю газу. "Нафтогаз" подає свої цінові пропозиції, які формуються за імпортним паритетом, наразі немає схвалених угод", – зазначили в НАК, додавши, що зараз є тільки рамкова угода від 12 жовтня.

Контекст:

2006 року Росія та Молдова уклали контракт на постачання газу, який вони неодноразово продовжували. Черговий строк дії договору закінчувався 30 вересня 2021 року і сторони продовжили його до кінця жовтня, зазначає РБК. За новими умовами, вартість газу переглядатимуть на основі спеціальної формули, яка враховує динаміку цін на пальне на світовому ринку. Зараз, за інформацією NewsMaker, Молдова змушена закуповувати газ за ціною $800 за 1 тис. м&³3; (для порівняння: за даними Міністерства економіки України, у вересні середня вартість імпортного газу, який закуповувала Україна, становила $543 за 1 тис. м&³3;).

Компанія "Молдовагаз" 6 жовтня попросила споживачів скоротити витрату газу, оскільки країна споживає більше, ніж імпортує, зазначило видання.

Financial Times 11 жовтня написала, що Молдова просила Євросоюз про надзвичайні постачання газу на тлі скорочення обсягів постачань від "Газпрому". За інформацією джерел газети, Кишинів сподівається, що йому вдасться отримати газ через Румунію, щоб не погоджуватися на нові умови "Газпрому".

22 жовтня парламент Молдови оголосив режим надзвичайного стану через газову кризу, режим НС триватиме до 20 листопада.

Прем'єр-міністерка Молдови Наталія Гаврилиця сказала, що молдовським представникам у Москві не вдалося домогтися остаточної домовленості з "Газпромом" і зараз "немає впевненості в тому, що сторони домовляться".

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявляв про можливість допомогти Молдові з газом у відповідь на її прохання. За його словами, газ "буде постачатися не за гроші, а на певний період, щоб Молдова потім його повернула".