Зеркаль про газову кризу в Молдові: Це перший дзвоник, Україна наступна
"Там (у Молдові. – "ГОРДОН") дуже критична ситуація. І проводили дуже багато зустрічей та розмов із Молдовою щодо того, як вирішувати цю кризу. І, зрозуміло, її можна вирішувати тільки спільно. Тому що Молдова – це перший дзвоник. У принципі ця криза буде притаманна всій Європі. І, на жаль, Україна наступна", – сказала вона.
Радниця глави Міненерго України зазначила, що Молдова, на відміну від Білорусі, не одержала від Росії "спеціальних цін" на газ.
"Молдова отримала ще додаткові умови укладення цих контрактів. І зараз їм дуже важко. І вони звертаються якраз до України по допомогу, до ЄС", – пояснила Зеркаль.
Контекст:
2006 року Росія та Молдова уклали контракт на постачання газу, який вони неодноразово продовжували. Черговий строк дії договору закінчувався 30 вересня 2021 року і сторони продовжили його до кінця жовтня, зазначає РБК. За нових умов вартість газу переглянуть на основі спеціальної формули, яка враховує динаміку цін на пальне на світовому ринку. Зараз, за інформацією NewsMaker, Молдова змушена закуповувати газ за ціною $800 за 1 тис. м&³3; (для порівняння: за даними Міністерства економіки України, у вересні середня вартість імпортного газу, який закуповувала Україна, становила $543 за 1 тис. м&³3;).
Компанія "Молдовагаз" 6 жовтня попросила споживачів скоротити витрату газу, оскільки країна споживає більше, ніж імпортує, зазначило видання.
Financial Times 11 жовтня написала, що Молдова просила Євросоюз про надзвичайні постачання газу на тлі скорочення обсягів постачань від "Газпрому". За інформацією джерел газети, Кишинів сподівається, що йому вдасться отримати газ через Румунію, щоб не погоджуватися на нові умови "Газпрому".
22 жовтня парламент Молдови оголосив режим надзвичайного стану через газову кризу, режим НС триватиме до 20 листопада.
Прем'єр-міністерка Молдови Наталія Гаврилиця сказала, що молдовським представникам у Москві не вдалося домогтися остаточної домовленості з "Газпромом" і зараз "немає впевненості в тому, що сторони домовляться".
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявляв про можливість допомогти Молдові з газом у відповідь на її прохання. За його словами, газ "буде постачатися не за гроші, а на певний період, щоб Молдова потім його повернула".