"З урахуванням шантажу "Газпрому". Данілов повідомив, що Україна може допомогти Молдові газом
"Прем'єр-міністр України сьогодні отримав листа від своєї колеги, прем'єр-міністра Молдови Наталії Гаврилиці з проханням допомогти Молдові певним обсягом газу для уникнення складної ситуації, яка склалася у Молдові з урахуванням того шантажу, який робить на сьогоднішній день "Газпром". Ми прийняли рішення [звернутися до] Кабінету Міністрів, щоб вони це питання розглянули", – сказав він.
За словами Данілова, є розуміння, що таку допомогу Молдові Україна "найближчим часом" може надати.
Пізніше секретар РНБО пояснив, що газ, який може бути передано Молдові, "буде постачатися не за гроші, цей газ буде переданий на певний період, скажімо так, щоб Молдова потім цей газ повернула".
"У нас є певні власні зацікавленості у тому, щоб у Молдови був газ, тому що ми поєднані в єдину систему, у нас є певна територія, яка живиться з території Молдови. Тому ми маємо допомогти нашим друзям, нашим сусідам", – підкреслив Данілов.
Контекст:
РБК нагадало, що у 2006 році Росія і Молдова уклали контракт на постачання газу, який вони неодноразово продовжували. Черговий строк дії договору спливав 30 вересня, і сторони продовжили його до кінця жовтня. За новими умовами, вартість газу переглядали на основі спеціальної формули, яка враховує динаміку цін на паливо на світовому ринку. Наразі, за інформацією NewsMaker, Молдова змушена закуповувати газ за ціною $800 за 1 тис. м&³3; (для порівняння: за даними Міністерства економіки України, у вересні середня вартість імпортного газу, який закуповувала Україна, становила $543 за 1 тис. м&³3;).
6 жовтня компанія "Молдовагаз" попросила споживачів скоротити витрату газу, оскільки країна споживає більше, ніж імпортує, зазначило видання.
Financial Times 11 жовтня написала, що Молдова просила Євросоюз про надзвичайне постачання газу на тлі скорочення обсягів постачання від "Газпрому". За інформацією джерел газети, Кишинів сподівається, що йому вдасться отримати газ через Румунію, щоб не погоджуватися на нові умови "Газпрому".
22 жовтня парламент Молдови оголосив режим надзвичайного стану через газову кризу, режим НС триватиме до 20 листопада.
22 жовтня Гаврилиця сказала, що молдовським представникам у Москві не вдалося домогтися остаточної домовленості з "Газпромом" і зараз "немає впевненості в тому, що сторони домовляться".