ЗМІ заявили, що ГУР закуповує деякі продукти вдвічі дешевше, ніж Міноборони. У міністерстві відреагували

Міноборони й далі шукає рішення, спрямовані на забезпечення прозорих процедур закупівель, заявили у відомстві
Фото: depositphotos.com
Головне управління розвідки Міністерства оборони України закуповує деякі продукти дешевше, ніж саме Міноборони. Про це йдеться у розслідуванні проєкту "Наші гроші", опублікованому 26 квітня.

Розслідувачі посилаються на закупівельні ціни ГУР, опубліковані на Prozorro із 24 квітня, та ціни у вже виправлених контрактах Міноборони.

Наприклад, у ГУР купили минтай за 69 грн/кг, тоді як у міністерстві – за 120 грн/кг, ідеться у матеріалі.

"Рис – це взагалі знущання. У гурівців він навіть дешевший від роздрібних цін магазинів – 26 грн за кіло. А у Міноборони – від 59 грн. Морква по 12 грн для ГУР – це ще більша катастрофа для Міноборони, у якого найдешевша морква – по 28 грн", – ідеться у матеріалі.

Скріншот: nashigroshi.org

"Буде дуже цікаво дізнатися, почім відомство [Олексія] Резнікова купувало і купує під час вторгнення черевики з високими берцями типу В. ГУР купило їх по 2044 грн", – додали розслідувачі.

У Міноборони прокоментували розслідування. У пресслужбі відомства у Facebook заявили, що журналісти порівнюють "категорично не тотожні речі", мовляв, журналісти взяли для порівняння звіти про закупівлю харчових продуктів окремої частини ГУР МО за місцем постійної дислокації в Києві. Натомість для ЗСУ закуповують продукти комплексно за каталогом, пояснили в Міноборони. Там додали, що у цінах уже враховано логістику, зокрема доправлення в райони бойових дій.

"Послуга з організації харчування, по суті, – це формат "їжа "ходить" за військовослужбовцем". Ціна послуги з організації харчування одного військовослужбовця складає від 137,04 грн до 144,06 грн на добу", – ідеться у повідомленні.

У відомстві додали, що особовий склад ГУР під час бойових завдань харчується за тим самим принципом, що й усі бійці ЗСУ, за договорами, укладеними Міноборони.

"Міністерство оборони продовжує пошук рішень, направлених на забезпечення прозорих процедур закупок та ефективних моделей організації харчування Збройних сил України", – ідеться у повідомленні. 

Контекст:

21 січня видання ZN.UA повідомило, що відповідно до угоди Міноборони від 23 грудня 2022 року, міністерство закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-утричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах.

ТОВ "Актив компані", про контракт із яким ішлося у статті, 22 січня виступило з офіційною позицією щодо скандалу у ЗМІ. Керівництво компанії стверджує, що порівняння цін на окрему одиницю товару в супермаркеті з вартістю в контракті є неправильним і маніпулятивним і що розголошення деталей контрактів ставить під загрозу безпечну роботу для постачання армії.

Міністерство оборони також опублікувало свою позицію. У відомстві вважають, що інформацію про закупівлю поширюють "з ознаками умисних маніпуляцій" і вона вводить в оману.

Пізніше у Міноборони заявили, що сталася "звичайна технічна помилка". Міністр оборони Резніков додав, що документа, опублікованого у ЗМІ, "ще немає" і "жодної копійки по ньому не витрачено".

Резніков після скандалу навколо закупівель Міноборони пообіцяв, що українське оборонне відомство поверне громадський контроль над частиною закупівель, і анонсував перезавантаження антикорупційного управління Міноборони.

Верховна Рада 24 лютого ухвалила закон про введення прозорості в оборонних закупівлях.

Із 23 квітня в системі Prozorro стало доступним відображення інформації про незбройні оборонні закупівлі.