Кабмін України не дозволив великим ритейлерам постачати продукти армії. У Міноборони пояснили причини

Ритейлери не готові постачати продукти в умовах, коли треба везти невідомий заздалегідь обсяг у не визначені заздалегідь місця і строки, кажуть у міністерстві
Фото: EPA (ілюстративне)
Кабінет Міністрів України не ухвалив розроблені міжурядовою робочою групою рекомендації, що дозволяють участь великих ритейлерів у постачанні продуктів для Міноборони. Про це йдеться у заяві Центру протидії корупції, яку опублікували 30 березня у Telegram глави ЦПК Віталія Шабуніна.

У повідомленні наголошують, що міністр оборони Олексій Резніков виступив проти цього документа, хоча його розробили за участю його заступника.

У ЦПК стверджують, що рекомендації вирішували більшість проблем із закупівлями Міноборони, зокрема, "нереалістичні вимоги про термінову поставку всіх понад 400 найменувань продуктів із каталогу міністерства в будь-яку точку України".

Уряд 28 березня продовжив дію чинних контрактів на харчування ще на 90 днів, повідомляв представник Кабміну у парламенті Тарас Мельничук.

"Тож що ми маємо сьогодні? "Актив Компані" з яблуками по 51 грн/кг нікуди не зникне (принаймні на найближчі три місяці). Великі ритейлери ще мінімум ті самі три місяці не зможуть взяти участь у закупівлях Міноборони. Усі розмови про міфічне "мілітарі Prozorro" наразі так і лишилися розмовами. І це у той час, коли рекомендації міжурядової робочої групи, розроблені за участю самих Prozorro, взагалі відкинули", – ідеться у заяві.

Заступник голови патронатної служби міністра оборони Олексій Копитько пояснив причини рішення Кабміну у своєму Facebook. Він підкреслив, що вимоги міністерства висунули, виходячи з потреби забезпечувати харчування армії в умовах війни.

Водночас, за словами Копитька, ритейлери вимагають, щоб під час підписання договорів армія вказувала точне місце, точний обсяг і точні строки постачання продуктів, і лише тоді вони готові брати участь у постачаннях.

"Це означає, що міністр оборони має викликати головкома і сказати: "Пане генерале, негайно припиніть ці свої ігри в невизначеність і скритність, усі ці маневри. Це дуже дратує і заважає роботі. Чітко скажіть: коли і де наші війська вишикуються "свинею" і куди вони рухатимуться. І взагалі. Навіщо військам рухатися? Нехай сидять у ППД! Тоді ритейлерам буде зручно їх годувати. Тому що ритейлери готові годувати лише у межах області відомий обсяг особового складу", – написав представник міністерства.

Зокрема, як розповів Копитько, представник командування сил логістики на нарадах запитував, як ритейлери постачатимуть продукти, якщо бригада, з якою укладено контракт, висунеться з пункту постійної дислокації на Закарпатті у Донецьку або Харківську область, щоб прийняти бій.

"Хто її годує, поки вона їде? Хто її годує у місці призначення? А якщо бригада ділиться на п'ять частин у чотирьох різних областях: одна в ППД, дві воюють, ще одна відновлюється, ще частина навчається на полігоні. Хто годує у цьому разі? У відповідь пропонували моделі, найреалістичніша була такою: прилітають іншопланетяни, розкидають із кораблів їжу військам, Міноборони попередньо вступає у міжпланетний контакт і "на підставі, в межах та у спосіб, передбачений законодавством", укладає з іншопланетянами договори. Інше було приблизно таким самим з погляду можливості реалізувати на практиці", – заявив Копитько.

За його словами, зараз у договори закладено принцип "їжа ходить за солдатом", а фірми, які надають послуги, зобов'язані за договором тримати місячний запас продуктів, щоб маневрувати обсягами. Він додав, що якби не продовження чинних договорів на три місяці, армія взагалі могла залишитися без харчування, оскільки довелося б заново розпочинати переговорний процес, "який невідомо, скільки б тривав, і невідомо, чим би закінчився".

"Міноборони готове купувати через Prozorro та показувати ціни. Це взагалі не проблема. Зроблять майданчик, який гарантуватиме безпечний формат, бо треба приховати частину даних, – і вперед (поки не зробили)... Приводьте, кого хочете. Створіть найантикорупційнішого у світі постачальника і приходьте. Головне – гарантуйте модель, яка працює за умов війни", – підсумував Копитько.

Контекст:

21 січня видання ZN.UA повідомило, що Міністерство оборони закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-утричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах. У міністерстві заявили, що сталася "звичайна технічна помилка", відомство проводить внутрішні перевірки, виправляє неточності та готує додаткові угоди щодо постачання. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запевнив, що у Міноборони та ЗСУ – "нульова толерантність до корупції".

У січні на тлі скандалу звільнили директора департаменту закупівель Богдана Хмельницького та заступника міністра Вячеслава Шаповалова. Їх також повідомили про підозру у розтраті та "перешкоджанні діяльності ЗСУ" за закупівлю, імовірно, неякісних бронежилетів.

Міністр оборони Олексій Резніков після скандалу навколо закупівель Міноборони пообіцяв, що українське оборонне відомство поверне громадський контроль над частиною закупівель, й анонсував перезавантаження антикорупційного управління Міноборони.

Верховна Рада 24 лютого ухвалила закон про введення прозорості в оборонних закупівлях.