"Харчування солдата НАТО – $25 на добу, у нас – 3,5". Боєць ЗСУ висловився про опонентів Міноборони
"Щодо цієї історії із закупівлями продовольства для ЗСУ не хотів писати одразу – немає сенсу щось аналізувати, доки хайп. Хоча низку моментів, як політолог, одразу відзначив. Вибірку, порівняння річного контракту із поточною ціною, там багато всього. А щодо корупційної складової нехай з'ясовує НАБУ. Їм за це платять великі гроші й видають дорогі тактичні шкарпетки. Плюс профільний парламентський комітет", – пояснив політолог.
Він наголосив, що Міністерство оборони України не закуповує продуктів, а укладає контракт на постачання послуги.
"МО не купує яйця, а купує послугу. Годувати певну кількість бійців упродовж року. Тобто раціон. До раціону є набір вимог. Не просто калорії, а різноманітність. Тому що з'їсти два мішки перловки солдат не зможе і не захоче. І якщо твоя пропозиція цим вимогам відповідає, ти йдеш на тендер із ціновою пропозицією. Торік добовий раціон українського військового – це 120 грн на добу. Цього року постачальники вийшли із пропозиціями від 151 грн до 162-х. Після переговорів спустилися до 145,8 грн. Ця ціна залишиться незмінною протягом 2023 року, не дивлячись на інфляцію та курс гривні. А тепер запитання – 145,8 грн на добу це багато чи мало?" – написав Сазонов.
Військовослужбовець зазначив, що у країнах НАТО витрати на харчування військових у рази більші.
"Для розуміння: у країнах НАТО зараз $25 на добу. 2015 року було €20. Щодо витрат на харчування військовослужбовців армій країн НАТО, то вони залежать від країни і як побудований процес. Як приклад можу навести бійців НАТО в Афганістані, там триразове харчування, яке коштує приблизно €20 на добу на військовослужбовця. "Солдат їсть, скільки хоче". Це слова представника Агентства з матеріально-технічного забезпечення та закупівель НАТО (NSPA) Бюлента Тюдеша, які він сказав, перебуваючи в Києві у далекому 2015 році. Отже, у солдатів НАТО – $25. У нас – $3,5. Хтось дійсно вважає, що наш солдат забагато їсть? Хтось дійсно вважає, що 3,5 долари на день, причому з урахуванням доставки з доставкою на нуль – це багато? Комусь у кріслах перед монітором у Києві справді здається, що 3,5 долара для моїх побратимів під Бахмутом та Кремінною – це якось надто жирно? Під'їжджайте сюди – гарантую, що думка зміниться першого дня", – заявив він.
Контекст:
21 січня видання ZN.UA повідомило, що відповідно до угоди Міноборони від 23 грудня 2022 року міністерство закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-утричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах.
Після публікації комітет Ради з нацбезпеки, оборони та розвідки викликав керівництво Міноборони на закрите засідання, яке відбудеться найближчим часом, повідомила нардепка від "Слуги народу" Мар'яна Безугла. Вона також заявила, що в МО "такі націнки не лише на харчування", і зазначила, що Державна аудиторська служба України якраз проводить перевірку міністерства.
ТОВ "Актив компані", про контракт із яким ішлося у статті, 22 січня виступило з офіційною позицією щодо скандалу у ЗМІ. Керівництво компанії стверджує, що порівняння цін на окрему одиницю товару в супермаркеті з вартістю в контракті є неправильним і маніпулятивним і що розголошення деталей контрактів ставить під загрозу безпечну роботу для постачання армії.
Міністерство оборони опублікувало свою позицію щодо цього питання також 22 січня. У відомстві вважають, що інформація про закупівлю розповсюджується "з ознаками умисних маніпуляцій" і вводить в оману.
23 січня в НАБУ повідомили, що детективам відома інформація, яку оприлюднили у ЗМІ, і розслідування щодо цих фактів розпочали ще до публікації ZN.UA.