Зовнішній борг України. Група кредиторів країни заявила про готовність відтермінувати виплати до 2027 року
Про це йдеться у заяві групи, яку опублікували на сайті міністерства економіки й фінансів Франції 24 березня.
Заступник виконавчого директора від України у МВФ Владислав Рашкован пояснив, що надання гарантій передбачає продовження паузи (standstill) щодо виплат Україною зовнішнього боргу країнам групи кредиторів на період дії програми МВФ (2023–2027 року).
"Щойно ситуація в Україні стабілізується (але до завершення програми МВФ), група кредиторів обіцяє ще раз повернутися до обговорення питання відновлення стійкості боргу України", – зазначив він.
Окрім того, група закликала інших кредиторів "досягти угоди з Україною щодо режиму заборгованості, принаймні, настільки ж сприятливого".
Міністерство фінансів України 24 березня заявило, що допомога, яку надали Україні міжнародні партнери після початку повномасштабної війни РФ проти України, дала їй змогу зберегти макроекономічну стабільність і впоратися з надзвичайною соціальною та гуманітарною кризою, спричиненою російською агресією.
Угода на рівні персоналу з МВФ за програмою EFF, про яку оголосили 22 березня, "надсилає потужний сигнал міжнародної солідарності з Україною".
У релізі йдеться, що Україна в умовах війни з Росією стикається "з безпрецедентними труднощами платіжного балансу", а державний борг оцінюють як нестійкий на основі системи оцінки суверенного ризику й стійкості боргу для країн із ринковим доступом (SRDSF) МВФ.
"Цей висновок заснований, серед іншого, на оцінці поточного фінансового становища України, впливу війни на економіку й фіскальний баланс України та очікуваних потреб уряду у фінансуванні в короткостроковій і середньостроковій перспективі. У цих умовах українська влада звернулася з проханням про надання програми за підтримки МВФ, щоб допомогти вирішити проблеми платіжного балансу і відновити стійкість зовнішнього боргу країни у середньостроковій перспективі", – ідеться в повідомленні.
Україна проведе аналіз свого державного зовнішнього боргу, зазначають у релізі.
"Українська влада розгляне кілька альтернативних сценаріїв реалізації необхідного режиму погашення боргу, щоб максимізувати ефективність та успіх процесу, пам'ятаючи про мету відновити доступ України на ринок якнайшвидше. Український уряд найняв фінансових і юридичних консультантів для підтримки цього процесу", – повідомили в Мінфіні.
Міністерство заявило про три цілі такої процедури:
- відновити стійкість боргу України;
- зберегти ліквідність і зменшити дефіцит фінансування України протягом програмного періоду;
- створити необхідні умови для участі комерційного сектору у повоєнному відновленні України.
Відомство очікує, що переговори з комерційними кредиторами розпочнуть на початку 2024 року.
Контекст:
Українська влада заявляла, що цього року країна зіткнеться з дефіцитом бюджету в розмірі $38 млрд. Як пояснював прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, щоб профінансувати бюджет України, $10 млрд нададуть США, €18 млрд протягом року виділить ЄС. Окрім того, Україна очікує на погодження програми кредитування МВФ.
17 лютого в Україні завершила роботу місія Міжнародного валютного фонду, яка оцінювала ситуацію в країні. За її підсумками Україна та МВФ домовилися на рівні персоналу про перегляд моніторингової програми, повідомили у Фонді. 20 лютого Крісталіна Георгієва прибула з візитом до Києва і зустрілася з президентом України Володимиром Зеленським та Шмигалем. Прем'єр за підсумками зустрічі заявив, що уряд країни розраховує на старт програми МВФ у розмірі $15 млрд.
21 лютого директорка-розпорядниця Фонду заявила, що МВФ готовий надати значну економічну підтримку Україні.
До групи кредиторів України входять Канада, Франція, Німеччина, Японія, Великобританія і Сполучені Штати Америки. Спостерігачами в GCU є Австралія, Австрія, Бельгія, Бразилія, Данія, Фінляндія, Ірландія, Ізраїль, Італія, Корея, Нідерланди, Норвегія, Іспанія, Швеція і Швейцарія.