Зростання боргів на енергоринку погіршує фінансовий стан постачальників електроенергії для населення – аналітик
Він зазначив, що тарифи для населення востаннє підвищували протягом 2015–2017 років за п'ять етапів і кампанія підвищення фактично закінчилася затвердженням нової тарифної сітки з 1 березня 2017 року. За наступні шість років тариф не змінювався, але ціни споживчого кошика зросли майже вдвічі.
Експерт пояснив, що реальна ціна електроенергії для населення має кілька складників: ціна самої електроенергії (на ринкових сегментах), тариф на передавання і розподілення електроенергії, послуги постачальника універсальних послуг і ПДВ.
Основним донором для субсидування тарифу для населення сьогодні є "Енергоатом" і меншою мірою "Укргідроенерго". Торгуючи власною електроенергією на ринку, вони збирають кошти, які згодом інша державна компанія – "Гарантований покупець" – розподіляє поміж інших компаній із ланцюжка на оплату їхніх послуг.
"За минулий рік "Енергоатом" отримав 3,3 млрд грн збитків (у тому числі і внаслідок того, що в окупації знаходиться Запорізька АЕС – 44% потужності всіх АЕС країни). Відтак, велика частина компаній недоотримують кошти, погіршують свій фінансовий стан. Складається ситуація, коли "Енергоатом" та "Укргідроенерго" не мають коштів, а відтак їх не отримують інші учасники схеми постачання населенню", – написав Прокіп.
За останні кілька місяців борги "Гарантованого покупця" перед постачальниками універсальної послуги зростають у геометричній прогресії, зазначив він.
"За результатами березня вже понад 24 млрд грн. Вочевидь, за квітень борг буде суттєво вищим. За інформацією, озвученою нещодавно на одній із зустрічей, оператори системи розподілу (обленерго) вдаються до скорочення персоналу, переведення на роботу на триденний робочий графік, змушені брати кредити на виплату заробітних плат. І підстав для поліпшення немає. А влітку половину енергоблоків "Енергоатому" відправлять у ремонти на два місяці, а значить, що виручка компанії скоротиться, а борги на ринку виростуть. Наразі ситуація така, що просто немає грошей. Але дуже скоро вона може перейти в нову фазу – коли борги прорвуть ринок і не стане світла (згадаймо зиму). Бо кількість, як відомо, переходить у якість", – заявив експерт.
Постачальники універсальних послуг просять уряд, НКРЕКП і РНБО не допустити колапсу на ринку електроенергії внаслідок критичної боргової кризи. Звернення до влади підписало 18 постачальників, які просять вжити заходів щодо повних і вчасних розрахунків за послуги забезпечення доступності електрики населенню. Про це повідомило 19 квітня агентство УНІАН.