"Абромавичусу випишуть у Кремлі орден". Ексглава "Укрспецекспорту" написав відкритий лист Зеленському про ситуацію з кадрами в "Укроборонпромі" G

Ексглава "Укрспецекспорту" Бондарчук: Абромавичус (на фото) дозволяє собі ставити під сумнів компетентність топменеджменту "Укроборонпрому"
Фото: Aivaras Abromavicius / Айварас Абромавичус / Facebook

Як заявив у своєму зверненні до президента України Володимира Зеленського колишній глава "Укрспецекспорту" Сергій Бондарчук, призначення головою наглядової ради держконцерну "Укроборонпром" Айвараса Абромавичуса "створює навколо концерну мінне поле". Текст листа є в розпорядженні видання "ГОРДОН".

Ексглава "Укрспецекспорту" Сергій Бондарчук написав відкритий лист президенту України Володимирові Зеленському, у якому просить главу держави "припинити істерію" навколо держконцерну "Укроборонпром" і провести системну реформу галузі. Текст листа є в розпорядженні видання "ГОРДОН".

За словами Бондарчука, розвиток українського сектору безпеки та оборонно-промислового комплексу залежить від відповіді на запитання, збирається Україна вступати в НАТО чи має намір зберегти нейтральний статус.

"Якщо наша мета – НАТО, ми мусимо адаптуватися до вимог і стандартів Альянсу. Зокрема – щодо інтеграції технологій ОПК із міжнародними партнерами. Важливо продовжити комунікацію зі стратегічними партнерами, насамперед зі США. За умови нейтрального статусу виглядає актуальною ставка на власні сили, ефективну мобілізаційну політику і соціальні навчальні програми. Але в будь-якому випадку Україна потребує повноцінної реформи ОПК", – заявив Бондарчук.

За його словами, "першочергове завдання держави – загасити багаття війни з "Укроборонпромом".

"Агресія проти стратегічного державного інституту затягнулася. Вона загрожує існуванню держави як сильного гравця... і самодостатнього розробника та виробника сучасних озброєнь і військової техніки. Наступним етапом цієї війни може бути остаточне згасання академічної та промислово-виробничої науки, яка поки жевріє виключно в рамках експортних контрактів спецекспортерів", – продовжив Бондарчук.

Він зазначив, що "Укроборонпром" виявився заручником геополітичної невизначеності держави".

"Досі не вирішено найважливіше питання у форматі відносин замовника і виконавця – визначення рівня відповідальності замовника... Держава позбавляє оборонні підприємства можливості рухатися вперед, ігноруючи очевидну аксіому – виробники повинні бути мотивовані прибутком. Натомість в Україні навіть за наявності затвердженої урядом норми прибутку 5% на закуплені комплектуючі та 30% на виконані роботи діє драконівське правило Міністерства оборони: 1% прибутку – на комплектуючі і 20% – на роботу. Це шлях до деградації і самознищення ОПК", – заявив ексглава "Укрспецекспорту".

Бондарчук уважає, що "в умовах економічного тиску і політичного терору "Укроборонпром" не має шансів бути успішним".

"На жаль, у національному ОПК, зокрема в "Укроборонпромі", надалі існує традиція кадрового нігілізму. Варто знати, що для виховання професіонала в такій високотехнологічній сфері як ОПК необхідно від трьох до п'яти років. А натомість огранка професіонала-спецекспортера вимагає ще більше часу. Відтак кадрова недбалість загрожує вкрай небезпечними для країни наслідками. "Формула варягів" – один із проявів гібридної війни проти концерну. Україна зацікавлена залучати іноземних експертів високого рівня. Але – як кваліфікованих радників, а не сумнівних державних менеджерів. Припускаю, що чинному главі наглядової ради концерну [Айварасу] Абромавичусу випишуть у Кремлі орден, якщо він виконає озвучену ним програму звільнення топ-100 менеджерів ОПК", – продовжив Бондарчук.

Він висловив упевненість, що це призначення "створює навколо концерну мінне поле".

"Згадаймо, як у 2014-му команда експрезидента використовувала подібних персонажів як "димову завісу" для масштабної корупції. Відтоді вони не набули нових компетенцій. Як і раніше, вони – майстри інтригувати і пускати пил в очі. Величезна помилка вважати, що наявність європейського громадянства є гарантією належного виховання і розуміння корпоративної етики. Чужинець завжди поводиться зухвало і зарозуміло. Мене особисто ображають легковажні посили цього сумнівного пана. У національному ОПК вони сприймаються як непристойні натяки на те, що до його появи в Україні не було "Укроборонпрому", "Укрспецекспорту", ДП "Антонов"... Ця людина дозволяє собі ставити під сумнів компетентність топменеджменту "Укроборонпрому", а відтак – десятків тисяч співробітників галузі. Тих, які в критичних умовах збільшили у 2018-му на третину річний дохід концерну", – написав Бондарчук.

Він підкреслив, що під час президентських виборів "люди зробили ставку на внутрішні резерви, громадянську відповідальність і особисту участь у змінах".

"Ставка на "варягів", які отримали в управління стратегічний державний актив, забирає у людей цю віру. У ваших силах припинити істерію навколо "Укроборонпрому" і вирішити питання його трансформації в рамках системної реформи галузі. Для держави важливо зберегти професійне ядро управління ОПК, виправити кадрові диверсії та уникнути нових. І головне – у всьому потрібно покладатися на професіоналів", – резюмував Бондарчук.

Він обіймав посаду генерального директора "Укрспецекспорту" від 2005-го до 2010 року.

Фото: gordonua.com

Фото: gordonua.com

Колишнього міністра економічного розвитку України Абромавичуса обрали головою наглядової ради держконцерну "Укроборонпром" 10 липня 2019 року.

У серпні він заявив, що рекрутери добрали сімох претендентів на керівні посади в держконцерні. "Відібрали шорт-лист із сімох кандидатів, троє з яких готові працювати в новій команді... Нова команда – це група відомих топменеджерів із різнобічним досвідом у машинобудуванні, авіації, фінансах, управлінні персоналом", – сказав Абромавичус.

Від лютого 2018 року держконцерн очолює Павло Букін. У лютому – березні 2019 року програма "Наші гроші" оприлюднила розслідування про розкрадання в оборонному секторі України. За даними журналістів, фігуранти схеми заробили щонайменше 250 млн грн під час війни на Донбасі. У програмі йшлося, що учасники групи за допомогою фірм-прокладок скуповували контрабандою вживані запчастини до військової техніки в Росії й у два – чотири рази дорожче перепродували їх заводам "Укроборонпрому". Згідно з розслідуванням, Букін був учасником схеми.

За даними НАБУ, у розслідуваннях, розпочатих після виходу програми, фігурують 10 підприємств, які входять до структури "Укроборонпрому", збитки становлять приблизно 1 млрд грн.

16 серпня 2019 року прем'єр-міністр України Володимир Гройсман зробив Зеленському подання на призначення Олексія Тимофєєва керівником "Укроборонпрому". Кандидат підтвердив факт подання, але попросив "не квапити події".

Абромавичус заявляв, що Букіна має бути звільнено, оскільки він "недостатньо ефективний".