Адвокат про заяви Суса щодо корупції у ГПУ: Розслідуванням має займатися НАБУ
Адвокат Андрій Грубський заявив, що в інтерв'ю колишнього співробітника Генпрокуратури Дмитра Суса про замовні кримінальні провадження є факти перевищення повноважень, і Кримінальний кодекс передбачає за це до 10 років позбавлення волі.
Розслідуванням фактів корупції в Генпрокуратурі, про які заявив екс-заступник начальника департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки – начальник управління з розслідування кримінальних проваджень у сфері економіки ГПУ Дмитро Сус, має займатися Національне антикорупційне бюро. Таку думку в інтерв'ю виданню "Апостроф" висловив адвокат Андрій Грубський.
"Мова йде про керівництво Генпрокуратури, керівників департаменту, прокурорів. Тому навіть якщо тут не фігурують великі суми грошей або збиток державному бюджету від дій чиновників, усе одно розслідуванням має займатися НАБУ", – уважає він.
Грубський зазначив, що згаданим в інтерв'ю Суса чиновникам може загрожувати до 10 років ув'язнення, якщо справу розслідують.
"Сус розповідає про те, як люди досить високого польоту правоохоронної системи з однієї системи приходять до іншої, звертаються з якимись проханнями і починають підбирати працівників (виконавців) для майбутньої фальсифікації справ. Наявні всі ознаки підготовки до провокації. Дії можна кваліфікувати як "перевищення повноважень" у розумінні ст. 365 Кримінального кодексу (перевищення повноважень працівником правоохоронного органу). Її санкція передбачає покарання до 10 років позбавлення волі, якщо злочин призвів до тяжких наслідків", – пояснив юрист.
Без постанови суду злам пошти, зовнішнє спостереження і прослуховування нардепа від Радикальної партії Сергія Рибалки, про які Сус розповів в інтерв'ю американському журналісту, є втручанням в особисте життя, додав Грубський.
"Покарання – до п'яти років позбавлення волі. А оскільки ми говоримо про народного депутата, то це ще й обтяжливі обставини, важча стаття. Адже народний депутат – це особливий статус, на це має давати дозвіл Генпрокуратура, а тій – зі свого боку – Верховна Рада", – зазначив він.
Заяви Суса про те, що вказівки прокурорам давав екс-заступник міністра внутрішніх справ Володимир Євдокимов, а звертався до генпрокурора співвласник мережі АТБ Геннадій Буткевич, адвокат назвав корупцією.
"Приходить людина і начебто дає якісь вказівки. Це і є корупція. Є таке поняття як "доступ до тіла" – коли людина може зайти, спілкуватися і не просто говорити, а й розуміти, що її чують. Якщо такий факт був, це може свідчити тільки про корупцію, – сказав юрист. – Поява такої ідеї, завдання на її реалізацію – це теж корупція. Адже кінцевою метою було що? Досягнення результату щодо початкового питання або бажання, яке виникло. Далі просто шукали механізм, як це правильно реалізувати. Тому тут ідеться про велику корупційну схему".
Колишній співробітник Генпрокуратури Дмитро Сус 6 листопада розповів, що завдання обвинуватити члена Вищої ради правосуддя Павла Гречківського у хабарництві з'явилося в Генеральній прокуратурі України навесні 2016 року. Кримінальне провадження проти Гречківського Генеральна прокуратура відкрила в серпні 2016 року, йому вручили підозру у вимаганні хабара. Сус упевнений, що його відмова брати участь у справі Гречківського стала причиною завершення кар'єри в Генпрокуратурі.
В інтерв'ю американському журналістові Тодду Вуду екс-прокурор додав, що справи проти нардепа від Радикальної партії Сергія Рибалки координував екс-заступник міністра внутрішніх справ Володимир Євдокимов. За словами Суса, Євдокимов показував звіти про незаконний злам електронної пошти Рибалки, про зовнішнє спостереження, був ініціатором проникнення в квартиру для встановлення відеоспостереження.
У ГПУ назвали заяви Суса про замовні кримінальні провадження голослівними і побачили в них тиск на слідство й суд.