Бєлєсков: Трамп – сьогодні є, а завтра його в політиці немає. А от Республіканська партія США залишиться. І сваритися з ними Україні не можна G

Бєлєсков: Електорат Трампа зараз може мобілізуватися. Думаю, підтримка президента США його прихильниками не зменшиться

Фото: radiosvoboda.org

Позиція Адміністрації Президента України Володимира Зеленського щодо ситуації навколо американського президента Дональда Трампа – правильна, українській владі потрібно поменше коментувати процес імпічменту глави Білого дому, не даючи аргументів його опонентам. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив заступник директора київського Інституту світової політики Микола Бєлєсков.

Президенту України Володимирові Зеленському і владі країни загалом необхідно максимально дистанціюватися від процесу імпічменту президента США Дональда Трампа, щоб не зіпсувати відносини з Республіканською партією. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив заступник директора київського Інституту світової політики Микола Бєлєсков.

"Безумовно, українське питання стало поворотним моментом. Ще навесні однопартійці [спікерки Палати представників Конгресу США] Ненсі Пелосі намагалися схилити її до початку процесу імпічменту. Але тоді цього зробити не вдалося – керівництво Демократичної партії було проти. Вони стримували членів своєї політичної сили, які були радикальніше налаштовані. Тому сам початок процесу імпічменту – знакова подія. Керівництво демократів не змогло більше витримувати зростання тиску. Тут основне питання – чи вийде Палата представників на голосування за імпічмент? І потрібно розуміти, що зараз у США можуть порушити не тільки українську тематику. А будуть "копати" далі, щоб висунути Трампу нові обвинувачення. Основна "фішка" імпічменту в тому, що Конгрес може тепер вимагати будь-які документи. І спокуса в них зараз така є. Хоча й ризик є – можна витратити багато часу і нічого на Трампа не знайти", – зазначив Бєлєсков.

Він уважає, що одну з головних ролей відіграло рішення Трампа заморозити надання військової допомоги Україні.

"Поле для діяльності й амбіцій у деяких демократів – дуже широке. Можна вивчати бізнес-контакти Трампа, його лобістів, податкову декларацію, яку досі ніхто не бачив тощо. А розмова із Зеленським просто додала аргументів тим, хто практично від початку року виступав за імпічмент. Особливо це стосується демократів – новачків. Добре ще, якби не було заморожування військової допомоги Україні. Можливо, тоді ця розмова із Зеленським і не "вистрілила" б так сильно. Але трапився такий збіг і, відповідно, у багатьох з'явилося бажання перевірити, чи не було там спроб поєднати одне з іншим і чинити якийсь тиск. А взагалі "копати" на Трампа можна дуже багато. І факти, які можуть з'явитися, стосуватимуться не тільки України", – підкреслив співрозмовник.

На його думку, Трамп не втратить підтримку своїх прихильників.

"Електорат Трампа зараз може мобілізуватися. Думаю, підтримка президента США його прихильниками не зменшиться. І для нього це найголовніше. Уся ця історія почалася із The Washington Post і The New York Times, а для прихильників Трампа це "левакові" видання. Тобто вони сприймуть це просто як війну ліберальних видань проти президента країни. Що стосується України, то мова, звісно, не йде про якусь нашу підтримку Трампа. Нам тепер головне – не впасти в іншу крайність, не почати підтримувати демократів у їхньому протистоянні Трампу. Та лінія, яку зайняла адміністрація Зеленського, – правильна. Потрібно поменше коментувати цю ситуацію, не робити публічних заяв і не давати опонентам Трампа аргументацію. Не можна забувати, що Трамп – сьогодні є, а завтра його в політиці немає. А от Республіканська партія залишиться. І сваритися з ними Україні не можна. Та й узагалі, не варто підтримувати жодну зі сторін конфлікту", – резюмував Бєлєсков.

The Washington Post і The New York Times писали, що співробітник американської розвідки оформив офіційну скаргу на ім'я керівництва, у якій ішлося про якусь обіцянку, яка пролунала з вуст Трампа під час його телефонної розмови з іноземним лідером. Джерела The Washington Post уважали, що йшлося про дзвінок Трампа президенту України Володимирові Зеленському в липні. Американський президент заявив, що скарга інформатора є вигадкою, за якою стоять політики з Демократичної партії. Трамп стверджував, що під час його телефонної розмови із президентом України не було сказано нічого протизаконного.

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко зазначив, що розмова між Зеленським і Трампом "була довгою, дружньою і торкалася багатьох питань". Водночас міністр переконаний, що тиску на Зеленського з боку Трампа не було.

ЗМІ з'ясували, що під час розмови американський президент просив українського колегу ініціювати розслідування щодо ексвіцепрезидента США Джо Байдена та його сина Гантера, який працював на українську компанію Burisma. Байден є одним із кандидатів на участь у виборах президента США 2020 року від Демократичної партії.

Трамп не заперечував, що згадував прізвище Байдена в розмові із Зеленським.

За даними CNN, Трамп просив затримати надання військової допомоги Україні приблизно за тиждень до телефонної розмови із Зеленським.

24 вересня спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі оголосила про початок процедури розслідування, мета якого – визначити, чи є підстави для імпічменту Трампа. "Президент зізнався в тому, що закликав українського президента вчинити дії, які були б йому політично корисними", – заявила спікерка. Пелосі також уважає, що дії Трампа підривають національну безпеку та захист інформаторів розвідки.

Глава Білого дому дав згоду на публікацію повної, невідредагованої стенограми своєї розмови з українським лідером. Трамп також заявив, що український уряд теж дав згоду на публікацію стенограми.

Зеленський заявив, що його розмови із Трампом мають "приватний і конфіденційний характер". Коли Зеленського запитали, чи хоче він, щоб стенограму його телефонної розмови із Трампом було опубліковано, український президент відповів: "Подивимося".

25 вересня Білий дім опублікував стенограму розмови Трампа і Зеленського від 25 липня.