Білецький: Питання антисемітизму, ксенофобії як такої в Україні вкрай надумані
В Україні велика кількість націоналістів, водночас немає реальних проявів ксенофобії, уважає позафракційний нардеп, лідер партії "Національний корпус" Андрій Білецький.
Питання антисемітизму в Україні є надуманими, заявив в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 18 червня, позафракційний нардеп, лідер партії "Національний корпус" Андрій Білецький.
Відповідаючи на запитання, чи є антисемітизм в Україні, Білецький сказав: "Ви маєте на увазі [американського конгресмена] Ро Ханну? А ви знаєте, що з приводу цієї заяви комісія Сенату відкрила провадження щодо Ро Ханни? Це так, щоб було розуміння".
23 квітня на офіційному сайті конгресмена від Демократичної партії США Ро Ханни було опубліковано лист у Держдеп США, підписаний 56 конгресменами. Вони висловили стурбованість зростанням антисемітизму і запереченням Голокосту в Польщі та Україні.
"Я вважаю, що питання антисемітизму, ксенофобії як такої в Україні вкрай надумані. Тут дійсно величезна кількість українських націоналістів. І що б там не розповідали соціологи, люди нам вірять. Тому що до нас іде молодь, до нас віддають у дитячі табори дітей, люди йдуть у наші підрозділи, і ми бачимо цю підтримку. Тут величезна кількість націоналістів, а от якихось реальних кроків, проявів тієї самої горезвісної ксенофобії ви не побачите", – сказав Білецький.
За його словами, "коли якісь ідіоти малюють знак "Азову", і не в змозі його намалювати правильно, і пишуть якісь дурниці – це навіть не можна підставою назвати, тому що підстава повинна бути професійною".
"Або коли якісь кримінальні елементи підкидають голову свині під синагогу в Умані, їх через три дні ловлять, і зрозуміло, хто це, що це, і антисемітизмом там точно не пахне, то де він є?.. Я бачу [директора Українського єврейського комітету Едуарда] Долинського, який працює на "Регіони", вони ж Росія. Я бачу Ро Ханну, і це окрема історія", – додав лідер "Національного корпусу".
На прохання прокоментувати заяву лідера одеського осередку "Правого сектору" Тетяни Сойкіної, яка сказала: "Україна буде належати українцям, а не жидам", Білецький відповів, що така заява, імовірно, є антисемітською, проте пояснювати що-небудь стосовно цього мають тільки у "Правому секторі".
"Я таких речей не заявляю... Бачте, антисемітизм – украй розтягнуте поняття. Наприклад, [прем'єр Угорщини] Віктор Орбан – кращий друг [прем'єра Ізраїлю] Беньяміна Нетаньяху, з одного боку. У них дуже дружні стосунки. Але я був в Угорщині якраз, коли вони вели антисоросівську кампанію. Але бачите, [американський бізнесмен Джордж] Сорос – єврей. Тому якщо діють проти Сороса – це антисемітизм. А з іншого боку, Нетаньяху – теж єврей, це ж прем'єр-міністр Держави Ізраїль. І виходить, що для всіх Орбан – антисеміт. Мені ось Орбан не симпатичний як політичний діяч, але, наприклад, звинувачення в антисемітизмі проти нього абсурдні. Він воює безпосередньо з громадянином Соросом. Так склалося, що громадянин Сорос – єврей. Значна частина українських олігархів – ну так склалося, не будемо думати чому – євреї. Так можна дійти до того, що критика їх буде неможлива, тому що національність. Але це ненормально, так не повинно бути. Треба мати можливість їх критикувати, виступати проти них не за національним принципом, а за їхніми справами", – сказав Білецький
4 травня під час "Маршу українського порядку", який пройшов в Одесі 2 травня, лідер одеського осередку "Правого сектору" Тетяна Сойкіна заявила: "Україна буде належати українцям, а не жидам. Не олігархії".
У посольстві США в Україні заявили, що розчаровані проявами антисемітизму в Україні. У МЗС України підкреслили, що рішуче відкидають будь-які звинувачення в зростанні антисемітизму.
15 травня американський Меморіальний музей Голокосту закликав Київ боротися з антисемітизмом і антиромськими настроями.
17 травня керівники єврейських організацій і громад України висловили глибоку стурбованість зростанням антисемітських інцидентів, проявами ксенофобії і нетерпимості.