Більша частина польського суспільства виступає проти політики нинішньої влади країни – історик Грицак
Надії, що після зміни влади в Польщі відносини Києва та Варшави покращаться, є марними, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" історик, почесний професор Києво-Могилянської академії Ярослав Грицак.
Нинішня влада в Польщі зіпсувала відносини не тільки з Україною, але й майже з усіма іншими сусідніми країнами, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" історик, почесний професор Києво-Могилянської академії Ярослав Грицак.
"Два роки тому до влади у Польщі прийшла партійна група, яка поставила собі за мету погіршити відносини з Україною. Причому це стосується не тільки нашої країни – вони сваряться з усіма своїми сусідами, за винятком Угорщини. Польща переходить до авторитарного режиму, який зловживає історичною пам'яттю. Україна, як то кажуть, потрапила під роздачу. Наші надії, що після зміни влади в Польщі відносини двох країн покращаться, марні. Адже цим відносинам уже завдано серйозної шкоди. Хай там що, але я дуже хочу, щоб нинішня влада Польщі перестала керувати цією країною. Вона не просто дозволила те, що раніше було заборонено, але ще й підтримує це", – підкреслив історик.
За його словами, далеко не всі жителі Польщі підтримують політику нинішньої влади країни.
"Якщо говорити про ставлення до власної історії, то Україна, на жаль, іде польським шляхом. Потрібно розуміти, що історія та історична пам'ять – це різні речі. Історична пам'ять – це не правда, а створення зручної для влади форми минулого. І коли держава йде на такі кроки, ми всі стаємо заручниками цього. У нас, звичайно, це не на такому серйозному рівні, як у Польщі. Варшава прирівняла історичну пам'ять до офіційної політики. Героями Польщі стали не тільки антиукраїнські та антисемітські сили, але й ті, хто співпрацював із Гестапо. Але водночас це не є позицією всієї Польщі. Їхня країна сильно розділена в цьому плані. Більша частина польського суспільства виступає проти політики нинішньої влади країни", – зазначив Грицак.
7 листопада вийшло телеінтерв'ю президента Польщі Анджея Дуди, у якому він назвав неприйнятним, що на важливих посадах в Україні перебувають люди, які мають "відверто антипольські" і націоналістичні погляди. У МЗС України відповіли, що влада країни стоїть на проєвропейських позиціях, людей з антипольськими поглядами в ній немає.
8 листопада стало відомо, що президент України Петро Порошенко ініціював проведення надзвичайного засідання консультаційного комітету президентів України та Польщі з метою запобігання подальшій ескалації напруженості між країнами.
Дуда заявив 9 листопада, що у відносинах між Варшавою і Києвом важливим є чинник історії.
У МЗС Польщі зазначили, що рішення України ставлять під сумнів стратегічне партнерство двох країн.