Бутусов: Томос – це найкращий оберіг проти російських бісів
Головний редактор сайта "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов назвав отримання томосу про автокефалію наймасштабнішою історичною подією в історії української православної церкви за останні 333 роки.
День отримання Православною церквою України автокефалії увійде в підручники з історії, написав у Facebook головний редактор сайта "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов.
"Томос – це найкращий оберіг проти російських бісів. Наймасштабніша історична подія в історії української православної церкви за останні 333 роки! Константинопольський патріарх Діонісій IV під тиском Кремля підпорядкував українську церкву Москві в 1687 році, і сьогодні, за 332 роки, патріарх Варфоломій повернув українській церкві свободу! Тоді це було провісником швидкого розпаду Речі Посполитої і наступу Московського царства в Україні, а зараз це провісник явища України як сильного конкурента нинішньому московському царю. Ви чуєте хід століть? Нинішній день буде в усіх підручниках історії", – зазначив він.
На думку Бутусова, отримання Православною церквою України томосу про автокефалію – "це успіх не тільки держави, але й суспільства".
"Росія веде війну, влаштувала економічну блокаду, бере заручників тільки тому, що розраховує розхитати моральну основу українського спротиву. І вплив російської пропаганди відбувається не лише через ЗМІ, але й через церкву. Розрив у суспільстві і відхід від Росії, створення української самоідентифікації – це і є перемога, адже вже зараз російський тиск призводить до консолідації українського суспільства", – додав журналіст.
Він підкреслив, що надання ПЦУ томосу – досягнення президента України Петра Порошенка. На думку Бутусова, "цей успіх тепер назавжди буде пов'язаний із його ім'ям".
"Так, Петро Порошенко використовуватиме цей успіх для своєї передвиборчої кампанії, але що ж – у цьому випадку заслужив. Що, на мій погляд, аж ніяк не знімає з нього відповідальності за численні провали в реформах держави і за корупцію та хаос в уряді та силових структурах, які контролює президент і його БПП. Просто держава багатовимірна, і політичні лідери в ній – теж. Щось вдається блискуче, і такі успіхи треба розуміти і цінувати", – пише Бутусов.
Журналіст підкреслив, що "Москва скрегоче зубами", а всі російські ЗМІ "просто божеволіють від злості і безсилля". Бутусов переконаний, що тепер процес переходу парафій Української православної церкви Московського патріархату в ПЦУ прискориться.
15 грудня 2018 року в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату, Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) та Української автокефальної православної церкви. УПЦ МП не підтримала собору, у ньому взяли участь лише два митрополити УПЦ МП: митрополит Вінницький і Барський Симеон та митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.
Під час собору предстоятелем єдиної Православної церкви України обрали митрополита Епіфанія. Вселенський патріархат визнав підсумки собору і запросив Епіфанія на Фанар 6 січня 2019 року для вручення томосу про автокефалію української православної церкви.
5 січня Варфоломій у патріаршому храмі в Стамбулі підписав томос про автокефалію ПЦУ.
Спікер Російської православної церкви Володимир Легойда назвав томос про автокефалію української помісної церкви папером, який не має канонічної сили. Він висловив думку, що "деякі українські політики" і вселенський патріарх за допомогою томосу вкрали у вірян православної церкви Різдво.