Чалий: Я не знаю нічого ані про Burisma, ані про справу щодо цієї компанії
Колишній посол України у Вашингтоні Валерій Чалий заявив, що не знайомий із сином колишнього віцепрезидента США Джо Байдена Гантером, який був членом ради директорів української газовидобувної компанії Burisma.
Колишній посол України у США Валерій Чалий в інтерв'ю LB.ua, яке вийшло 14 жовтня, заявив, що нічого не знає про газовидобувну компанію Burisma і сина колишнього віцепрезидента США Джо Байдена Гантера.
"Я не знаю нічого: ані про Burisma, ані про цю справу. Вона жодним чином у посольстві не проходила. У мене не було відповідей на ці питання, коли я був послом, і зараз їх немає. Мені, як і вам, відомо те, що розповідали ЗМІ", – сказав дипломат.
Чалий заявив, що не знайомий із Гантером Байденом.
"Призначення сина Байдена в компанію Burisma відбулося десь у 2014 році, задовго до того, як мене призначили послом... Знаю, що питання реформ в Україні, зокрема й Генеральної прокуратури, американцями піднімалося. На різних рівнях. Це питання ставлення офіційного Вашингтона до роботи Генпрокуратури України. І я особисто інформував про це українську владу. Однак якихось питань щодо сина Байдена я ніколи не чув", – заявив колишній посол.
Байден-молодший працював у раді директорів української енергетичної компанії Burisma Group, яку пов'язують з ексміністром екології в уряді Миколи Азарова Миколою Злочевським. Після зміни влади в Україні у 2014 році ГПУ розслідувала діяльність Burisma, але згодом справу було закрито. У 2016 році Байден-старший висунув вимогу звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.
У березні 2019 року тодішній генпрокурор України Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана із кримінальним провадженням, де були матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко наголошував, що у відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена або його сина Гантера.
Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту та ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Дональда Трампа в Конгресі.
Як випливає зі стенограми проведеної 25 липня телефонної розмови Трампа та президента України Володимира Зеленського, під час бесіди український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою проти компанії Burisma. Пізніше новопризначений глава ГПУ Руслан Рябошапка заявив, що справу Burisma переглянуть.
На пресконференції із Зеленським у Нью-Йорку 25 вересня Трамп говорив, що Гантер Байден отримував від Burisma $50 тис. щомісяця, повідомляють на сайті Білого дому. Також він тоді висловив тезу, яку наступного дня повторив у своєму Twitter, що син Байдена нібито "вкрав мільйони у Китаї".
Після опублікування стенограми розмови Трампа і Зеленського в Національному антикорупційному бюро України заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не був у складі ради директорів компанії. Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підкреслив, що Байден і його син не фігурують у розслідуваннях українських антикорупційних органів.