Син Байдена міг отримувати від Burisma $100 тис. щомісяця – Трамп

Трамп (на фото) заявив, що Байден-старший повинен відмовитися від участі в передвиборчій гонці
Фото: ЕРА

Президент США Дональд Трамп заявив, що зобов'язаний вивчити ймовірні корупційні дії з боку сина колишнього віцепрезидента США Джо Байдена Гантера, який входив до ради директорів української енергетичної компанії Burisma Group.

6 жовтня президент США Дональд Трамп заявив у Twitter, що Гантер Байден – син колишнього віцепрезидента США і його ймовірного конкурента на президентських виборах Джо Байдена – міг щомісяця отримувати від української енергетичної компанії Burisma Group по $100 тис., не маючи досвіду в енергетиці.

"Він (Гантер Байден. – "ГОРДОН") також отримав $1,5 млрд від Китаю, незважаючи на брак досвіду і без видимих причин. Як заявили юристи та інші, як президент, я зобов'язаний вивчити цю можливу або ймовірну корупцію", – написав Трамп.

На думку американського лідера, сім'я Байдена "отримувала винагороду".

Американський президент зазначив, що Байден-старший заперечував зв'язок із Burisma.

"Сонний Джо (Трамп так називає Байдена у своїх твітах. – "ГОРДОН") заявляв, що він ніколи не мав справ з українською компанією, а потім з'явилося фото, де він грав у гольф із босом компанії та Гантером", – додав Трамп.

Він зазначив, що готовий конкурувати з Байденом на майбутніх президентських виборах, але "не думає, що це станеться".

"Сонний Джо не добереться і до старту. З урахуванням усіх тих грошей, які він і його сім'я, імовірно, "надоїли", Джо повинен припинити [участь у передвиборчій гонці]", – підсумував Трамп.

3 жовтня американський президент опублікував у своєму Twitter короткий уривок кліпу гурту Nickelback, на пісню Photograph, у якому продемонстровано фото, підписане як "Джо Байден, Гантер Байден і директор української газової компанії". Водночас оригінальне фото в руці вокаліста Nickelback замінили в ролику знімком, на якому нібито зображено Байденів.

Пізніше відео у соцмережі заблокували на прохання правовласника, але його опубліковано на YouTube-каналі MalaysiaGazette TV.

Відео: MalaysiaGazette TV / YouTube

Байден-молодший працював у раді директорів української енергетичної компанії Burisma Group, яку пов'язують з ексміністром екології в уряді Миколи Азарова Миколою Злочевським. Після зміни влади в Україні 2014 року ГПУ розслідувала діяльність Burisma, але пізніше справу було закрито. У 2016 році Байден-старший висунув вимогу звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.

У березні 2019 року тодішній генпрокурор України Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана із кримінальним провадженням, де були матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко наголошував, що у відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена або його сина Гантера.

Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту та ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Трампа в Конгресі.

Як свідчить стенограма телефонної розмови Трампа і  президента України Володимира Зеленського, яка відбулася 25 липня, під час бесіди український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою проти компанії Burisma. Пізніше новопризначений глава ГПУ Руслан Рябошапка заявив, що справу Burisma переглянуть.

На пресконференції із Зеленським у Нью-Йорку 25 вересня Трамп говорив, що Гантер Байден отримував від Burisma $50 тис. щомісяця, повідомляють на сайті Білого дому. Також він тоді висловив тезу, яку наступного дня повторив у своєму Twitter, що син Байдена нібито "вкрав мільйони в Китаї".

Після публікації стенограми розмови Трампа і Зеленського в Національному антикорупційному бюро України заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не входив до складу ради директорів компанії. Глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підкреслив, що Байден і його син не фігурують у розслідуваннях українських антикорупційних органів.