Депутати написали лист до Варфоломія: Якщо почався процес оформлення томосу, просимо вас не приймати поспішного рішення
Звернення до вселенського патріарха Варфоломія із проханням не надавати українській православній церкві автокефалію підписали позафракційні народні депутати Андрій Деркач, Яків Безбах, нардеп від "Відродження" Андрій Шипко та колишні народні депутати Григорій Смітюх і Василь Горбаль. Вони переконані, що більша частина українських православних зможе прийняти автокефалію лише за згоди предстоятеля Російської православної церкви.
Українські політики – позафракційні народні депутати нинішнього скликання Андрій Деркач, Яків Безбах, член депутатської групи "Партія "Відродження" Андрій Шипко та народні депутати попередніх скликань Григорій Смітюх і Василь Горбаль – написали лист вселенському патріарху Варфоломію із проханням відкласти надання автокефалії Українській православній церкві. Текст документа опублікувало 21 вересня видання "Обозреватель".
"Ви – людина, яку, безсумнівно, глибоко поважає кожен православний вірянин. У тому числі і в Україні. Ми вдячні за ваші візити в нашу країну, за надану українським паломникам можливість відвідувати Афон і святині, які знаходяться під юрисдикцією Вселенської патріархії. Ми вдячні вам за увагу до українського православ'я та за прагнення підняти на новий рівень діалог у нашій великій християнській родині. Хочемо звернути ваш погляд на те, що відбувається сьогодні навколо питання надання Українській православній церкві автокефалії", – пишуть депутати.
Вони зазначають, що ім'я патріарха українські політики використовують із власною метою.
"Із точки зору православних України події виглядають дещо по-іншому: відбувається втягування історичної особистості Святійшого у непривабливий процес; ми бачимо неодноразові спроби прикритися вашим ім'ям у боротьбі за сьогочасні інтереси політиків. І хоча Конституція України чітко відокремлює церкву від держави і її слуг, так складається, що долю православ'я в Україні сьогодні намагаються визначити саме державні слуги. Але ж українські православні схиляються не перед ними, а перед Господом. Як вийшло так, що їм удалося втягнути ваше світле ім'я в інтриги та боротьбу? Як так сталося, що питання віри і релігії в нашій державі почали вирішувати мужі на службі у політики, а не Бога? Це видно з їхніх промов і вчинків, із їх проявів у медіа", – ідеться в листі.
Основні ідеологи і провідники питання автокефалії – політики, які не є православними, переконані автори звернення.
"Ми з розумінням ставимося і віримо у християнську і братню допомогу, але не можемо позбутися почуття, що основою таких дій є міжконфесійна конкуренція і політична доцільність. Нам би не хотілося, щоб ви як шановний вселенський патріарх в'їхали в Україну на плечах греко-католиків і тих політиків, хто керується власними інтересами в рамках президентських виборів. Така логіка, на жаль, призведе до того, що в історію увійде не томос, а імена ініціаторів і бенефіціарів "православної смути" і кривавого переділу. Це і бентежить більшість православних в Україні. Вони не розуміють поспішності процесу і засмучені відсутністю вашого діалогу з УПЦ. Разом із тим вони чітко бачать греко-католицькі "локомотиви" в центральних органах влади України, що везуть томос вашої святості Україні, як "агітаційний лист" до президентських виборів", – заявляють депутати.
Автори додали, що не хочуть, щоб автокефалія та ім'я патріарха "були забруднені промовами кандидатів у президенти і використані ними в корисливих цілях".
"Безумовно, нам усім зрозуміло, що ситуація з розколом сильно затягнулася. І основним болем є те, що наші співгромадяни, що знаходяться за межами УПЦ, хрестяться, вінчаються і відспівуються без благодаті, яка відбувається тільки від канонічної православної церкви.Так само, як і ви, ми вважаємо, що основною метою є не автокефалія, а подолання розколу. Шляхи і способи подолання розколу можуть бути різні. Ваша святосте, повірте, більша частина українських православних зможе прийняти автокефалію тільки за наявності згоди російського патріарха. Без такої згоди збентеження вірян лише посилиться", – упевнені політики.
Вони визнали, що в деяких православних в Україні виникають питання до діяльності предстоятеля Російської православної церкви патріарха Кирила, "як існують питання до будь-якого ієрарха православ'я будь-якого рівня", але це не має стати причиною зміни церковної структури.
"Тому якщо вже і почався процес оформлення томосу, то просимо вас не приймати поспішного рішення. Навпаки, закликаємо максимально зважити майбутній історичний крок, щоб уникнути політичних спекуляцій на цю тему. Для цього пропонуємо провести після закінчення головної політичної події в Україні 2019 року – президентських виборів – всеправославну нараду під вашою егідою за участю всіх сторін, у тому числі й українських єпископів, що служать вашій церкві, яких ви призначили екзархами. Зібрати всеправославну нараду, щоб у злагоді з Московським патріархом виробити єдино правильний підхід: або в наданні автокефалії УПЦ, або розміщенням подвір'їв Вселенського патріархату на території України (такі вже по факту існують тут), або інше спільне рішення, яке допоможе подолати розкол, усіх влаштує й усіх примирить в ім'я спасіння і на благо православ'я", – запропонували автори листа.
19 квітня Верховна Рада України проголосувала за постанову про звернення президента до вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати томос про автокефалію православній церкві в Україні. 22 квітня президент Петро Порошенко повідомив, що Вселенський патріархат розпочав розгляд цього питання.
2 вересня Архієрейський собор ухвалив рішення, що Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без погоджень з іншими церквами.
7 вересня в межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами в Києві архієпископа Даниїла Памфілійського зі США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.
Дії константинопольського патріарха Варфоломія за призначенням представників в Україні у РПЦ розцінили як "грубе вторгнення" на свою канонічну територію і пообіцяли, що вони "не залишаться без відповіді".
14 вересня на позачерговому засіданні Синод Російської православної церкви ухвалив рішення припинити участь РПЦ у структурах, пов'язаних із Константинопольським патріархатом. Синод також вирішив припинити спільне служіння представників РПЦ з ієрархами Константинопольського патріархату і заборонити під час богослужінь згадку Вселенського патріарха Варфоломія.
17 вересня архієпископ Даниїл Памфілійський заявив, що питання про надання автокефалії православній церкві в Україні вирішено.