Порошенко: Томос – фактично ще один акт проголошення незалежності України
Президент України Петро Порошенко заявив, що держава буде поважати вибір тих, хто після створення в країні єдиної православної церкви залишиться в церковній структурі, яка збереже єдність із Російською православною церквою.
Екзархи вселенського патріарха повідомили, що процес надання автокефалії Україні виходить на фінішну пряму. Про це заявив президент України Петро Порошенко, виступаючи зі щорічним посланням до Верховної Ради 20 вересня, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
"Я не знаю, коли ухвалять томос і коли його привезуть у Київ. Але я точно впевнений, що колесо цієї історії ми з вами розкрутили так, що повернути назад його вже точно ніхто не зможе", – зазначив президент.
Він нагадав, що ще 100 років тому питання томосу поставив на порядок денний уряд УНР, а 27 років тому Україна знову почала боротьбу за автокефалію, "але вирішальними стали останні чотири роки".
"Ми з вами точно не будемо поклонятися чужим богам, й у внутрішні справи церкви не буде втручатися держава, особливо іноземна держава. Імперія втрачає один з останніх важелів впливу. Томос – фактично ще один акт проголошення незалежності України. Для нас власна церква – гарантія духовної свободи", – підкреслив Порошенко.
Він заявив, що держава буде поважати вибір тих, хто залишиться в церковній структурі, яка збереже єдність із Російською православною церквою. Президент гарантував, що держава захистить тих священиків Московського патріархату, які вирішать вийти з нього.
31 серпня константинопольський патріарх Варфоломій обговорив із московським патріархом Кирилом питання про надання автокефалії Україні, заявив за підсумками зустрічі митрополит Галльський Еммануїл, відповідальний за процес надання томосу Україні.
2 вересня Архієрейський собор ухвалив рішення, що Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без погоджень з іншими церквами.
7 вересня в межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами в Києві архієпископа Даниїла Памфілійського зі США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.
Дії константинопольського патріарха Варфоломія щодо призначення представників в Україні в РПЦ розцінили як "грубе вторгнення" на свою канонічну територію і пообіцяли, що такі дії "не залишаться без відповіді".