"Депутати не завжди і не всі дотримуються свого слова". Богдан заявив, що АП опублікує стенограму консультацій Зеленського з головами фракцій
За словами глави Адміністрації Президента України Володимира Зеленського Андрія Богдана, президент на консультаціях із лідерами парламентських фракцій пропонував депутатам прибрати "корупційне навантаження" на вибори у вигляді мажоритарної системи, і нардепи з цим погодилися.
Адміністрація Президента опублікує стенограму консультацій президента України Володимира Зеленського з головами парламентських фракцій, які відбулися 21 травня, заявив 23 травня в ефірі каналу "1+1" глава АП Андрій Богдан.
"При проведенні консультацій був знайдений компроміс: ми не можемо прийняти новий закон, коли починається виборча кампанія, але можемо внести правки в існуючий. Ми пропонували і була спільна домовленість практично всіх фракцій зняти мажоритарну систему, зняти це корупційне навантаження на вибори і перейти до чисто партійної системи виборів, що б дало можливість Україні не тільки уникнути корупції у виборах, але й наповнити парламент повним складом – 450 депутатів. І оскільки всі це задекларували, це було зроблено на виході з Адміністрації Президента, на другий день ми отримали неочікуваний урок, що, на жаль, народні депутати не завжди і не всі дотримуються свого слова. Ми вивчили цей урок", – сказав Богдан.
Звертаючись до нардепів, Богдан висловив думку, що "мажоритарка їм не допоможе" і партія "Слуга народу" покаже гідні результати "і на мажоритарних округах".
Він додав, що АП опублікує стенограму і відео консультацій, "де буде видно висловлювання всіх голів фракцій, які підтримували, а потім поміняли різко за ніч свою думку".
"Ви прийняли закон про вибори за закритими списками. Ми взагалі не чіплялися за ваші списки. Це ваші списки, і ви по них живете. Ми хотіли тільки з чинного закону вилучити норми, які регулюють "мажоритарку". Все", – заявив Богдан, відповідаючи на репліку нардепа від Радикальної партії Ігоря Мосійчука, який зазначив, що вибори за закритими списками – це ще більша корупція, аніж "мажоритарка".
21 травня президент України Володимир Зеленський після консультацій із лідерами парламентських фракцій оголосив про розпуск Верховної Ради VIII скликання і призначення позачергових парламентських виборів на 21 липня. За словами президента, юридичною підставою для розпуску нинішнього складу Ради є відсутність із 2016 року коаліції.
22 травня під час позачергового засідання Верховної Ради в сесійній залі не вистачило голосів, щоб подати до порядку денного президентські законопроекти про ухвалення змін до законів "Про вибори народних депутатів України" та "Про публічні закупівлі".
Зеленський заявив, що депутати відмовилися міняти виборчу систему і зберегли змішану систему виборів, розраховуючи "за гроші та гречку знову пролізти до Верховної Ради". Президент пропонував скасувати "мажоритарку" і знизити прохідний бар'єр до парламенту до 3%.
23 травня указ Зеленського про дострокове припинення повноважень Верховної Ради і призначення позачергових парламентських виборів набув чинності. Із 24 травня в Україні автоматично починається виборчий процес, заявили в Центральній виборчій комісії. Вибори відбудуться за чинним виборчим законодавством: за змішаною системою, у межах якої половину депутатів Ради оберуть за мажоритарними округами, а половину – за партійними списками.