Дипломат Єлісєєв: Україна ніколи не давала і не могла дати згоду на "формулу Штайнмаєра". РФ розставляє пастки
На саміті в нормандському форматі щодо врегулювання ситуації на Донбасі президент не міг давати згоди на те, що потребує погодження українського парламенту, зокрема на формулу, названу ім'ям нинішнього президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра. Про це заявив дипломат Костянтин Єлісєєв, який раніше брав участь у цих переговорах.
Україна на переговорах щодо врегулювання ситуації на Донбасі не давала і не могла дати згоду на "формулу Штайнмаєра". Про це заявив колишній заступник глави Адміністрації Президента, експосол України в Євросоюзі Костянтин Єлісєєв у Twitter 13 вересня.
"Як ексучасник нормандських переговорів на рівні дипломатичних радників роз'яснюю: за принципом "нічого не погоджено, поки все не погоджено", Україна ніколи не давала і не могла дати згоду на "формулу Штайнмаєра". Глава держави не міг погоджувати те, що потребує згоди Верховної Ради України. РФ розставляє пастки", – написав він.
Формули, названа ім'ям нинішнього президента Німеччини Франк-Вальтера Штайнмаєра, офіційно не опублікували, тому що її не було затверджено країнами – учасницями "Нормандської четвірки". Формула, пояснював у грудні 2016 року тодішній посол Німеччини в Україні Ернст Райхель, передбачає, що вибори на Донбасі можуть відбутися до повернення Києву контролю над неконтрольованою ділянкою українсько-російського кордону. Штайнмаєр, за його словами, пропонував, щоб Верховна Рада спочатку ухвалила закон про проведення виборів в окупованих районах Донецької та Луганської областей, а після проведення виборів ОБСЄ має зробити висновок, чи відповідало голосування європейським стандартам.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними РФ бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Росія офіційно не визнає свого вторгнення на територію України, незважаючи на пропоновані факти й докази.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у мінському (Україна – Росія – ОБСЄ) і нормандському (Україна – Росія – Німеччина – Франція) форматах. Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні.
26 серпня 2019 року стало відомо, що Франція та Німеччина на саміті G7 домовилися про організацію найближчим часом зустрічі в нормандському форматі. Канцлерка Німеччини Ангела Меркель повідомила, що зустріч у нормандському форматі планують провести в Парижі.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров висунув умовами зустрічі "Нормандської четвірки" розведення сил і засобів у зоні конфлікту на Донбасі, а також необхідність зафіксувати на папері "формулу Штайнмаєра".
12 вересня президент України Володимир Зеленський заявив, що дату зустрічі лідерів країн нормандського формату поки не визначено. Глава держави підкреслив, що рішення щодо "формули Штайнмаєра" та щодо всіх пунктів Мінських угод ухвалюватимуть лідери чотирьох країн.
13 вересня помічник президента Росії Володимира Путіна Юрій Ушаков сказав, що Кремль хоче письмово зафіксувати "формулу Штайнмаєра" на засіданні тристоронньої контактної групи в Мінську перед проведенням саміту в нормандському форматі.
Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко 13 вересня заявив, що "формулу Штайнмаєра" у 2016 році погодив п'ятий президент України Петро Порошенко. Він також сказав, що влада України хотіла б провести місцеві вибори в усій країні, зокрема на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей.
"Ми погодилися на Мінські домовленості п'ять років тому, зокрема й на проведення виборів. На нашу думку, ідеально було б провести вибори, доки це неможливо, одночасно в усій нашій державі... Зараз ми пропонуємо провести одночасно вибори на всій території, зокрема й на окупованій. Подивимося, чи спрацює це, за часом виключно", – підкреслив Пристайко.
Зеленський сказав, що місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей відбудуться тільки після виведення окупаційних військ та згідно з українським законодавством.