Для завершення децентралізації Україні потрібно внести зміни в Конституцію – Рада Європи
Президент Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Андерс Кнапе написав лист Денису Шмигалю з нагоди його призначення на посаду віцепрем'єр-міністра, міністра розвитку громад і територій України, у якому висловив підтримку проведенню реформи децентралізації в Україні.
Президент конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Андерс Кнапе заявив, що для завершення децентралізації українській владі необхідно внести зміни в Конституцію.
Про це він написав у зверненні до Дениса Шмигаля з нагоди його призначення на посаду віцепрем'єр-міністра, міністра розвитку громад і територій України, повідомила пресслужба конгресу 6 лютого.
"В Україні необхідні суттєві законодавчі та конституційні зміни, щоб завершити проведення децентралізації та реформи місцевого самоврядування", – заявив Кнапе.
Він привітав "рішучість українських лідерів" просувати процес реформ.
"Конгрес разом з іншими партнерами Ради Європи – Венеціанською комісією та міжурядовим сектором – готовий надати допомогу українській владі у проведенні реформ", – зазначив Кнапе.
Усі елементи реформи має бути підготовлено під час консультацій із зацікавленими сторонами, вони мають ґрунтуватися на принципах Європейської хартії місцевого самоврядування, а також додаткового протоколу до неї про право на участь у справах місцевого органу влади й інших документах Ради Європи, додав він.
Кнапе повідомив, що наступний моніторинговий візит конгресу заплановано на 4–5 березня. Він буде присвячений оцінюванню застосування принципів Хартії та реалізації дорожньої карти з реалізації рекомендацій Конгресу, яку український уряд підписав у 2015 році.
Шмигаль – економіст за освітою, очолював Івано-Франківську ОДА із серпня 2019 року. Із січня 2018-го він був директором Бурштинської ТЕС. До цього обіймав посаду голови департаменту економічного розвитку, торгівлі та промисловості Львівської ОДА.
4 лютого Верховна Рада більшістю голосів звільнила міністерку розвитку громад і територій Олену Бабак, яка написала заяву про звільнення за власним бажанням, і призначила на цю посаду Шмигаля. Новопризначений віцепрем'єр заявив, що приділятиме основну увагу децентралізації, реформі ЖКГ та будівельної сфери.
Вимоги внести зміни до Конституції в частині децентралізації викладено в Мінських угодах з урегулювання ситуації на Донбасі від 12 лютого 2015 року.
Президент України Володимир Зеленський 13 грудня 2019 року зареєстрував у Верховній Раді проєкт закону №2598 про внесення змін до Конституції щодо децентралізації. Зокрема, пропонували ввести такий перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим. Ліквідовували поняття "район", вводили "округ", запроваджували інститут префектів замість місцевих державних адміністрацій. Префектів, згідно з документом, мав призначати і звільняти з посади президент України за поданням Кабінету Міністрів. 17 січня глава держави відкликав законопроєкт і передав його на доопрацювання.