Домовленостей із "Газпромом" щодо транзиту газу поки немає – "Нафтогаз"
У "Нафтогазі" заявили, що в переговорах щодо транзиту газу із представниками російського "Газпрому" є прогрес, але "до практичних угод ще далеко".
Станом на 16 грудня жодних домовленостей із "Газпромом" щодо транзиту російського газу через територію України не досягнуто. Про це повідомили у пресслужбі НАК "Нафтогаз".
"Між сторонами тривають переговори як на експертному рівні, так і у тристоронньому форматі за участю представників Єврокомісії", – підкреслили в "Нафтогазі".
Пресслужба компанії додала у Facebook, що росіяни стали активніше обговорювати майбутні "газові відносини".
"Це, безумовно, прогрес, але до практичних угод ще далеко... Україна налаштована конструктивно і готова до пошуку компромісних рішень, але будь-які обміни при цьому мають бути рівноцінними", – заявили у пресслужбі.
У "Нафтогазі" попросили журналістів бути уважнішими та звертатися в компанію по підтвердження інформації та офіційні коментарі.
"Ми теж хочемо якнайскоріше завершити ці переговори і піти відпочивати. Та як би не вабили нас гори, відмовлятися від нашої переговорної позиції ми не будемо навіть заради них", – зазначили в компанії.
10-річний контракт між Україною та Росією про постачання і транзит газу спливає 31 грудня 2019 року. З осені 2015-го Україна не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні.
У 2018–2019 роках відбулися чотири раунди тристоронніх газових переговорів на високому рівні: 17 липня 2018 року, 21 січня 2019 року, 19 вересня та 28 жовтня. Чергові переговори було заплановано на 5 грудня, але вони не відбулися. Окрім того, Україна періодично проводить двосторонні переговори з Росією, їх узгоджено з європейською стороною, пояснювали в "Нафтогазі".
У "Нафтогазі" заявили, що під час тристоронніх переговорів російська делегація порушує питання перегляду рішень Стокгольмського арбітражу, згідно з якими "Газпром" має виплатити "Нафтогазу" $2,56 млрд.
Український уряд хоче укласти довгостроковий контракт на транзит газу із РФ до Європи. У "Нафтогазі" повідомили, що мають намір запропонувати Росії транспортувати 60 млрд м&³3; газу щорічно протягом 10 років.
"Газпром", зі свого боку, пропонує продовжити чинний контракт або укласти новий строком на один рік. Водночас російський монополіст висуває низку умов для продовження транзиту газу через територію України: відмова обох сторін від взаємних претензій у міжнародному арбітражі і припинення всіх судових розглядів; скасування рішення Антимонопольного комітету України про штраф для "Газпрому" за порушення економічної конкуренції та відкликання клопотання "Нафтогазу" про ініціювання Єврокомісією розслідування проти "Газпрому".
Міністр енергетики та довкілля Олексій Оржель назвав цю пропозицію відверто неприйнятною. Він заявив, що Україна цієї зими не замерзне без транзиту російського газу.
Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко говорив, що 9 грудня в Парижі на саміті в нормандському форматі президент України Володимир Зеленський і президент РФ Володимир Путін домовилися продовжити переговори про газ.
13 грудня у Відні відбувся черговий раунд переговорів між "Нафтогазом" і "Газпромом".