Експерт енергоринку Марунич заявив, що своєчасне введення ринку електроенергії – це іспит для влади
Запуск ринку електроенергії є зобов'язанням України перед Євросоюзом, у разі невиконання якого країна не матиме цього року макрофінансової допомоги від ЄС, нагадав директор Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
Для президента України Володимира Зеленського запуск енергоринку з 1 липня стане першим іспитом, вважає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. Про це він заявив 18 червня в ефірі телеканала NewsOne.
"Ринок таки потрібно запускати, адже інакше наслідки будуть, м'яко кажучи, неоднозначними. І це буде дуже гарною, на мою думку, не оцінкою, а таким першим іспитом для пана Зеленського, на чиєму боці він грає. Або на боці якихось фінансово-промислових груп, або загалом на суспільство", – переконаний Марунич.
Він нагадав, що запуск ринку електроенергії – це зобов'язання, взяте Україною перед Євросоюзом, яке також є умовою отримання цього року €500 млн макрофінансової допомоги від ЄС.
"Якщо ми з 1 липня не запустимо ринок, то Європа нам відмовить у наступному транші – €500 млн, який ми маємо отримати цього року, прямо зараз. І це може вплинути на фінансову стабільність. Європа нас позбавить цієї підтримки, якщо ми не виконаємо своє домашнє завдання через політичні інтриги", – заявив експерт.
Кабмін уже підтримав низку рішень, які убезпечать від ризиків у разі старту нового енергоринку, тому відкладати його немає сенсу, підкреслив Марунич.
"Кабмін Гройсмана вжив низки заходів, які нівелюють наслідки. Вони дійсно ввели ці спецзобов'язання, і тариф для населення не має підвищитися, що було основною загрозою", – заявив співголова Фонду енергетичних стратегій.
Із 1 січня в Україні почав діяти роздрібний ринок електричної енергії. Повномасштабний запуск нової моделі оптового ринку заплановано на 1 липня. Вона передбачає імплементацію норм Третього енергетичного пакета ЄС, зокрема в питанні розділення компаній за напрямами розподілу й передавання електроенергії.
23 квітня представники ЄС, ЄБРР, Європейського енергетичного співтовариства, Європейського інвестиційного банку та USAID в Україні заявили, що стурбовані гальмуванням запуску нового ринку електроенергії.