Експерт про інтерв'ю Гордона з Гіркіним: Для судів використовувати такі матеріали – нормальна практика
Під час слідства й у судах, зокрема на процесі у справі MH17, який триває в Гаазі, цілком можуть узяти до уваги заяви ексватажка бойовиків "ДНР" Ігоря Гіркіна, зроблені в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону; так буває, коли немає можливості фізично допитати підозрюваного. Про це заявив доцент Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка Микола Гнатовський.
Інтерв'ю засновника видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона з "експрокуроркою" Криму Наталією Поклонською та колишнім "міністром оборони ДНР" Ігорем Гіркіним мають аналізувати і враховувати слідчі органи як в Україні, так і за кордоном. Про це в коментарі "24 каналу" сказав доцент Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, президент Європейського комітету із запобігання катуванням, нелюдському або такому, що принижує людську гідність, поводженню або покаранню Микола Гнатовський.
За його словами, "це нормальна практика, коли суди використовують подібну інформацію, щобільше коли немає можливості фізично допитати тих чи інших осіб".
За його словами, у процесуальному плані вага таких інтерв'ю залежить від того, для чого їх будуть використовувати.
Гнатовський зазначив, що прокурор на суді в Нідерландах, який розглядає справу про загибель рейсу МН17, уже дав підстави вважати, що такі докази він бере до уваги.
"Зокрема, у такий спосіб він доводив суду про те, що обвинувачені були повідомлені про наявність кримінальної справи щодо них і про те, що їх чекають у Нідерландах", – сказав експерт.
Для Міжнародного кримінального суду, який розглядає справу "Україна проти Росії", інтерв'ю з Поклонською та Гіркіним можуть виявитися важливими в іншому плані, пояснив Гнатовський.
"Там дуже попередній етап. Прокурор наразі лише завершує попереднє вивчення ситуації для того, щоб просити відділення попереднього провадження суду дозволити офіційне розслідування у справі. На цьому етапі формалізму менше, і будь-яка інформація, яка є у ЗМІ, прокурором буде братися до уваги", – сказав він.
Інтерв'ю Гордона з Гіркіним вийшло у YouTube 18 травня. Під час інтерв'ю Гіркін зізнався, що віддавав накази вбивати українців, і назвав імена активістів, яких розстріляли за його командою. Деякі журналісти, політики та активісти розкритикували інтерв'ю. Вони заявили, що в такий спосіб Гордон легітимізує злочинців в українському інформаційному просторі. 18 травня під редакцією видання "ГОРДОН" у Києві активісти провели мітинг.
В Офісі генпрокурора повідомили, що інформацію з інтерв'ю з Гіркіним і колишньою "прокуроркою" анексованого Росією Криму Наталією Поклонською, яке вийшло раніше цього місяця, буде долучено до кримінальних проваджень, які стосуються збройної агресії РФ проти України. "Можу висловити лише подяку, а не критикувати за ті свідчення, які почуло наше суспільство і правоохоронні органи. У тому числі і про катастрофу літака MH17", – сказав заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов після виходу інтерв'ю з Гіркіним.
Сам Гордон заявив, що інтерв'ю він зробив "у співдружності з українськими спецслужбами". За його словами, інформацію про злочини проти України, озвучену в інтерв'ю Поклонською та Гіркіним, передано до Гааги для використання як свідчень на процесі у справі про анексію Криму і воєнну агресію на Донбасі.
Журналіст-розслідувач міжнародної групи Bellingcat Хрісто Грозєв вважає, що інформацію, озвучену Гіркіним, може бути використано в судовому процесі проти останнього. "Для мене очевидно, що частину питань було підготовлено з метою, щоб Гіркін упіймався", – підкреслив представник Bellingcat.
У СБУ заявили, що програми з Поклонською та Гіркіним вивчають стосовно доказів агресії РФ проти України, і зазначили, що проведення інтерв'ю було ініціативою журналіста.
Під час анексії Криму Росією в лютому – березні 2014 року громадянин РФ Гіркін був радником голови окупаційної адміністрації Сергія Аксьонова. Із квітня до серпня 2014-го брав участь у воєнному конфлікті на Донбасі. Під його керівництвом у квітні бойовики захопили Слов'янськ Донецької області (вони утримували місто до липня). На початку серпня стало відомо, що Гіркін склав повноваження "міністра оборони ДНР" і повернувся в Росію.
Гіркін перебуває в розшуку в Україні. Йому висунули підозри за низкою статей Кримінального кодексу України, зокрема ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації), ст. 294 (масові заворушення), ст. 258 (терористичний акт), ст. 341 (захоплення державних або громадських будівель чи споруд). Є одним із чотирьох обвинувачуваних у справі про аварію малайзійського літака Boeing 777 у небі над Донбасом 17 липня 2014 року. Судовий процес триває в Нідерландах, Гіркін відмовився брати в ньому участь. Перебуває під санкціями ЄС і США.