Експерт з енергетики Кошарна: Тільки ми та болгари створюємо ринок для РФ і возимо до них відпрацьоване ядерне паливо на тривале зберігання
Будівництво сховища відпрацьованого ядерного палива гальмували російські агенти впливу в Україні, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" експерт із питань енергетики Ольга Кошарна.
Новину про затвердження Кабінетом Міністрів проекту будівництва в Україні сховища відпрацьованого ядерного палива негативно сприйняла тільки Росія, оскільки зазнає через це фінансових втрат, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" експерт із питань енергетики Ольга Кошарна.
"Цю новину Росія сприйняла тому, що вона втрачає $200 млн. Насправді в нас уже є досвід такого будівництва на запорізькому майданчику. Щоправда, цим займалася іноземна компанія. А цей проект настільки тривалий, що вже просто соромно. Увесь процес гальмували російські агенти впливу в Україні. Але насправді це економічно вигідний для України проект. Ті самі Чехія й Угорщина відпрацьоване паливо з енергоблоків зберігають на своїй території. Тільки ми та болгари створюємо ринок для РФ і возимо до них відпрацьоване ядерне паливо на тривале зберігання та часткову переробку. Але потім відходи все одно потраплять до нас. До того ж ми платимо великі гроші", – зазначила Кошарна.
На її думку, у найближчому майбутньому Україна зможе відмовитися від вивозу відпрацьованого ядерного палива до Росії.
"Цей проект був якоюсь розмінною картою в політичних іграх. Про захист національних інтересів та забезпечення енергетичної безпеки ніхто не думав. Просто з 2005 року у нас безперервно йшли вибори та ніхто цим питанням не займався. Але це великий прогрес. Проект не дуже складний і, я сподіваюся, у найближчому майбутньому ми припинимо вивезення палива на зберігання до РФ. Адже проблема в такому: ми не просто заплатили та забули про це паливо, а заплатили та з часом повинні будемо забрати відходи", – підкреслила співрозмовниця.
За її словами, ядерна сфера України впродовж останніх трьох років досягла серйозного прогресу.
"Ми освоїли багато речей і велику кількість деталей більше в Росії не закуповуємо. Також ми відмовилися від цілої низки їхніх послуг. Тобто вони втратили частину ринку. Загалом РФ не дорахується приблизно $0,5 млрд. Саме тому вони фінансують діяльність "зелених" організацій в Україні, агентів упливу у Верховній Раді тощо. За часів Януковича (екс-президент України Віктор Янукович. – "ГОРДОН") їхні люди навіть у нашому уряді були. А з 2014 року ядерна сфера досягла більших успіхів, ніж теплові електростанції зі своїм антрацитом. Якщо чогось ми самі не можемо зробити, то звертаємося до європейських і американських фірм. Порівняно з тими-таки тепловими електростанціями, наші ядерники досягли серйозного прогресу", – резюмувала Кошарна.
7 червня прес-служба Кабінету Міністрів України повідомила, що уряд затвердив проект будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива.
У квітні 2017 року міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак повідомляв, що сховище побудують у Чорнобильській зоні. За його словами, Україна щороку платить РФ приблизно $200 млн за зберігання відпрацьованого ядерного палива.