Екзарх вселенського патріарха: 11 жовтня стало днем проголошення декларації про духовний суверенітет українського народу
Єпископ Іларіон Едмонтонський із Канади назвав 11 жовтня історичним днем для України.
Єпископ Іларіон Едмонтонський із Канади, якого вселенський патріарх призначив екзархом у Києві, назвав 11 жовтня "днем проголошення декларації про духовний суверенітет українського народу".
Таку заяву він зробив на зустрічі з президентом України Петром Порошенком, повідомляє кореспондент інтернет-видання "ГОРДОН".
"11 жовтня 2018 року – це історичний день, який став днем проголошення, говорячи світською мовою, декларації про духовний суверенітет українського народу", – зазначив він.
Екзарх додав, що Вселенський патріархат цим рішенням діє всупереч своїм інтересам: "Як добрий пастир, Вселенський патріархат покинув 99 овець і привів цим рішенням від 11 жовтня до єдності цю одну вівцю – мільйони православних християн, – здійснюючи свою голгофську жертовну місію, яку він продовжує виконувати всупереч власним інтересам, діючи як матір-церква в ім'я майбутнього своїх дітей".
Архієпископ Данило Памфілійський зі США висловив надію, що скоро православна церква в Україні одержає томос.
"Ми (екзархи. – "ГОРДОН") повернулися назад для того, щоб продовжити роботу над останнім уже етапом, який, ми сподіваємося, приведе нас до об'єднавчого собору, а потім і до вручення новому предстоятелю остаточного документа – томосу про незалежність, автокефалію Української православної церкви. Як і раніше, ми будемо спілкуватися, готові до спілкування і сподіваємося на співпрацю з усіма лідерами й Української православної церкви Київського патріархату, й Української автокефальної православної церкви та ієрархами, духовенством і мирянами Української православної церкви в лоні Російської православної церкви", – сказав він.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату скасовано, із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену РПЦ анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю Єдиної помісної української православної церкви.
Предстоятель УПЦ КП Філарет повідомив, що не менше ніж 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.
15 жовтня Синод Російської православної церкви в Мінську ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом. У засіданні брало участь двоє представників Української православної церкви Московського патріархату – митрополит Київський і всієї України Онуфрій та митрополит Запорізький і Мелітопольський Лука.
Під євхаристійним спілкуванням у православ'ї мають на увазі принцип єдності між автокефальними православними церквами у Вселенській православній церкві. Це означає неможливість спільного служіння й участі в таїнствах для священиків та мирян Російської православної церкви і Вселенського патріархату.