Фесенко: Міністри, чиї родичі або підставні особи здійснювали держзакупівлі, перебувають у зоні ризику. Готуйтеся!
Реальні ризики для затриманого сина глави МВС Арсена Авакова Олександра можуть виникнути тільки в тому разі, якщо міністр покине свій пост, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог Володимир Фесенко.
Затримання сина глави МВС Арсена Авакова Олександра продемонструвало, що співробітники НАБУ не бояться українських високопосадовців, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
"НАБУ і Спеціалізована антикорупційна прокуратура грають у свою гру – їм потрібно демонструвати ловлю великої риби. Насамперед західним союзникам, які допомагали створювати ці структури. Тому їм потрібні резонансні справи. Із погляду масштабів корупції справа сина Авакова – дрібнички. А ось за іменами – зовсім інша розмова. І ось тут НАБУ демонструє, що не боїться імен. А відтак, наступним може стати хто завгодно", – зазначив Фесенко.
На його думку, фігурантами наступної резонансної справи НАБУ можуть стати голова Центрвиборчкому Михайло Охендовський або представники Опозиційного блоку.
"Ми нерідко чуємо, зокрема від "Народного фронту": мовляв, чому ніхто не береться за регіоналів? Мій прогноз – скоро візьмуться. Є законспіровані справи, про які ми просто не знаємо. На мою думку, ми побачимо продовження у справі про "чорну касу" Партії регіонів. Є ризики для Охендовського і низки представників Опоблоку. Загалом, я вважаю, НАБУ починає орати неоране поле. Справи про зловживання у сфері держзакупівель з'являються не просто так. А це є практично в кожному відомстві. Зараз усі міністри, чиї родичі або підставні особи здійснювали держзакупівлі, перебувають у зоні ризику. Готуйтеся!" – підкреслив політолог.
За його словами, поки Аваков залишається на посаді глави МВС, реальних ризиків для його сина немає.
"Думаю, сина Авакова візьмуть на поруки або відпустять під заставу. Справа триватиме кілька місяців. Матеріали розслідування передадуть до суду наступного року, не раніше. Реальні ризики для сина Авакова можуть виникнути тільки в тому разі, якщо міністр покине свій пост. А поки він буде мінімізувати всі ризики для сина", – резюмував Фесенко.
31 жовтня НАБУ провело обшуки за місцем проживання ймовірних фігурантів кримінальної справи про зловживання під час закупівлі Міністерством внутрішніх справ рюкзаків для Національної гвардії України.
Після обшуків НАБУ затримало сина Авакова, колишнього заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря, а також представника фірми, яка виграла тендер на постачання рюкзаків, Володимира Литвина. Їм інкримінують розтрату на суму 14 млн грн у 2015 році.
У МВС заявили, що дії НАБУ є частиною інформаційної кампанії, спрямованої проти керівництва міністерства.
Аваков зазначив, що ні його син, ні фірми, у яких він є засновником, "не мають і не мали ні копійки грошей із бюджету України".
Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький сказав, що трьох затриманих фігурантів справи повідомили про підозру у ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України. Їм загрожує від семи до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Прокуратура проситиме заарештувати Чеботаря і сина Авакова із заставою в розмірі 5 млн грн, а Литвина – із заставою в розмірі 4 млн.
За словами Холодницького, глава МВС у "справі про рюкзаки" не фігурує.
У лютому 2016 року програма "Схеми" (виходить на "Радіо Свобода" і телеканалі "UA:Перший") оприлюднила таємний відеозапис, імовірно, зроблений у грудні 2014 року в кабінеті Чеботаря. На ній господар кабінету нібито домовляється про сумнівну процедуру держзакупівлі партії рюкзаків для обласних управлінь МВС із людиною, яку автори розслідування ідентифікували як сина Авакова.
НАБУ почало розслідування справи в березні 2016 року, для чого одержавло доступ до банківських рахунків компанії – постачальника тактичних рюкзаків для МВС "Дніпровенд", яку пов'язують з Олександром Аваковим. У лютому 2017 року керівник НАБУ Артем Ситник заявляв, що розслідування у цій справі на завершальній стадії.