Фесенко: Не потрібно боятися істерики РФ через наші закони про Донбас. Москва не вийде з Мінських угод
Ухвалені Верховною Радою законопроекти про Донбас залишають Україні можливість для політичного маневру, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог Володимир Фесенко.
В ухваленому Верховною Радою законопроекті про продовження на рік особливого порядку самоврядування на Донбасі не йдеться про надання окупованим територіям на сході країни особливого статусу, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
"Він пов′язаний із Мінськими угодами через законопроект, який передбачає продовження на рік особливого порядку самоврядування на Донбасі. Важливо, що термін – рік. Росія наполягала на тому, щоб цей порядок самоврядування діяв безстроково. Тобто ми зберегли собі можливість для політичного маневру. Хто ж його знає, що буде далі? Якщо РФ, наприклад, вийде з "Мінська", ми теж зможемо зняти із себе відповідальність. Ми не обмежуємо себе безстроковими зобов'язаннями. Багато хто критикує цей закон, нарікаючи на "особливий статус". Але потрібно розуміти, що закон хоч формально й діє, його норми можуть запрацювати тільки за певних умов. Відповідно про жодний особливий статус для "ДНР" і "ЛНР" узагалі не йдеться", – підкреслив Фесенко.
На його думку, незважаючи на ухвалення Верховною Радою законопроектів про Донбас, Росія не піде на вихід із Мінських угод.
"Цей закон може набути чинності тільки після припинення бойових дій, виведення війська РФ з України та проведення виборів на окупованих територіях. Причому за українським законодавством. І там досить багато жорстких умов. Зокрема, під час виборчої компанії на цих територіях безперешкодно повинні діяти українські ЗМІ, брати участь у виборах зможуть політичні партії України тощо. По суті, залишаючись у мінському процесі, ми сформулювали свої умови для проведення виборів на окупованих територіях Донбасу. І не потрібно боятися істерики РФ через наші закони про Донбас. Москва не вийде з Мінських угод", – заявив політолог.
Він зазначив, що український парламент легалізував участь ЗСУ у відбитті агресії РФ.
"Що стосується законопроекту про відновлення суверенітету над Донбасом, то він формулює правову базу української політики й щодо окупованих територій, і в межах переговорів щодо цього питання. Принципові моменти такі: фіксація статусу цих територій і визначення, що окупація стала наслідком російської агресії. До того ж, неважливо, що говорить Москва, – Україна вважає РФ стороною конфлікту. Також легалізують участь ЗСУ в опорі російській агресії. Тепер ми чуємо заклики розірвати усілякі відносини з Росією. Але все потрібно робити доцільно, а не на емоціях. Розрив дипвідносин зараз призведе до посилення конфлікту. Нам же потрібно демонструвати, що ми, навпаки, намагаємося врегулювати конфлікт, а не домогтися його ескалації", – резюмував Фесенко.
6 жовтня Верховна Рада ухвалила в першому читанні президентський законопроект №7163 "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях". Перед голосуванням депутати прибрали з документа пункт, що стосувався Мінських угод.
Також парламент узяв за основу і в цілому законопроект №7164 "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей", яким пропонують продовжити на рік особливий порядок самоврядування на Донбасі за умови виведення з території України всіх незаконних збройних формувань.
Під час голосувань між депутатами кілька разів траплялися сутички, у залі засідань кинули димову шашку.