Форостяк: Найголосніше запитання щодо 2 травня ставлять проросійські сили і політики, які якраз і винні в подіях в Одесі
П'ятий рік поспіль ситуація навколо "справи 2 травня" перетворюється на політичний майданчик, де піаряться різні люди, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" речник поліції Одеської області Руслан Форостяк.
Найактивніше перебіг розслідування "справи 2 травня" обговорюють проросійські сили і політики, які винні у зіткненнях 2014 року, які сталися в Одесі, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" речник поліції Одеської області Руслан Форостяк.
"П'ятий рік поспіль ситуація навколо 2 травня перетворюється на політичний майданчик, де піаряться різні люди. Вони ставлять запитання: як відбувається слідство, хто винен тощо. Причому найголосніше запитання щодо 2 травня ставлять проросійські сили і політики, які якраз і винні в подіях. Саме вони підштовхували людей до фізичного протистояння. Не варто забувати і про роль, яку відіграла церква, – маю на увазі Московський патріархат. З іншого боку, на подіях п'ятирічної давності піаряться і патріотичні сили – вони акцентують на тому, що в Одесі розбився проект "Новоросія". Є ще й третя сторона – це експерти, які міркують, що ж з усім цим робити", – зазначив Форостяк.
Він сумнівається в неупередженості висновків місії ООН із прав людини про те, що провину за трагедію мають розділити обидві сторони протистояння і місцеві органи МВС України.
"Справи приблизно 30 осіб було передано до суду. За участь у тих подіях деякі з них уже одержали вироки. Судові засідання тривають і відбуваються, зокрема, і в інших містах України. Наприклад, у Миколаєві. Однак суспільний резонанс із кожним роком все одно не вщухає. Хоча, на мій погляд, тут можуть залишатися запитання тільки через бездіяльність органів і посадових осіб у той час. Те саме стосується пожежників, які несвоєчасно прибули на місце події. А всі інші запитання, схоже, створюють штучно з метою піару. Що стосується висновків моніторингової місії ООН із прав людини, то я не можу назвати їх неупередженими. Помітний уплив РФ на цю структуру. І це стосується не тільки Одеси – в позиції місії щодо низки питань в усьому світі видно проросійський відтінок", – підкреслив співрозмовник.
На його думку, причиною пожежі в Будинку профспілок стало необдумане використання "коктейлів Молотова".
"Ми маємо ситуацію – на мирну демонстрацію напали озброєні люди. Як демонстранти можуть за це відповідати? Та ніяк. Якщо ж говорити безпосередньо про пожежу в Будинку профспілок, то це інша річ. Туди забігли озброєні люди, забарикадувалися і почали запалювати "коктейлі Молотова". І ми можемо побачити, що це, швидше, був не нещасний випадок, а дурне використання "коктейлів Молотова" в закритому приміщенні. Цікаво, що коли це сталося, відкрили кримінальне провадження за фактом масових правопорушень. Тобто там йшлося не про спроби посягання на територіальну цілісність України чи заклики змінити конституційний лад. Справу спеціально порушили лише за фактом заворушень. В іншому разі розслідування було б по-справжньому об'єктивним із залученням усіх підозрюваних", – резюмував Форостяк.
2 травня 2014 року в Одесі сталися масові зіткнення між патріотично налаштованими громадянами і проросійськими активістами. Унаслідок конфлікту і подальшої пожежі в Будинку профспілок загинуло 48 осіб, понад 200 дістало поранення.
Єдина людина, яку визнали до цього моменту винною у "справі 2 травня", – громадянин Росії Степан Гур'єв. У лютому 2018 року його засудили до п'яти років ув'язнення з випробувальним строком три роки за участь у масових заворушеннях на Грецькій площі в Одесі, повідомляє "ВВС Україна".