Геращенко про реформу поліції: Це була не переатестація, а судилище
Під час переатестації співробітників правоохоронних органів, розпочатої 2015 року, Міністерство внутрішніх справ України втратило велику кількість гарних фахівців, заявив заступник глави МВС Антон Геращенко.
Заступник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко розкритикував реформу поліції, яку провела колишня голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе.
"Деканоїдзе була нав'язана тодішнім президентом [міністру внутрішніх справ Арсену] Авакову: ось, хороші люди, вони зробили реформу. Ми говорили: почекайте, хлопці, а які реформи у Грузії відбулися і чим там керувала Хатія? Вона керувала поліцейською академією тримільйонної країни. Вона прийшла сюди з радниками, які порекомендували зробити переатестацію, але переатестація з хорошої ідеї негайно перетворилася на судилище. У комісії бралися люди, упереджені щодо всіх поліцейських. Я був присутній при оцінці поліцейських і бачив, як, наприклад, проходить тестування на логіку. Наприклад, трикутник, квадрат, кулька, їх треба правильно розташувати по порядку, такого плану завдання. І хороші опери, які готові ловити злочинців, вони взагалі в перший раз такі тести бачили. Їм ці тести не дали вивчити і підготуватися. І я тоді змусив Хатію, щоб самі члени комісій почали проходити ці тести", – сказав Геращенко в інтерв'ю "РБК-Україна".
Він зазначив, що сам наполіг на створенні апеляційних комісій, а Деканоїдзе попросила його увійти в них.
"Вінець переатестації був такий: в одному з районів Київської області, здається у Сквирському, було п'ять слідчих, і атестаційна комісія звільнила всіх їх. А хто буде розслідувати злочини, де ви знайдете людей, які у Сквирському районі за ті гроші будуть робити роботу? Як можна оцінювати людей заздалегідь упереджено: що все... людина є злочинцем тільки тому, що вона у поліції? Хлопці, у нас є проблеми, але працювати з ким? Ми що з Марса привеземо людей або академіків наймемо за цю зарплату?" – сказав Геращенко.
За його словами, є люди з низьким рівнем знань, проте рівень зарплат у сільській місцевості такий, що знайти потрібну людину неможливо.
"От, як знайти в Кагарлику абсолютно чистих людей на зарплату в 15 тис. грн?.. Ми намагаємося відбирати кращих, створювати їм умови, ми не закрита система. Якщо комусь щось не подобається, будь ласка, приходьте до нас працювати. Я днями говорив депутатам фракції "Голос": давайте, приходьте до нас, надягайте шоломи, ставайте в ланцюжок, ідіть під суд і постійте там годинок п'ять, коли вас будуть зневажати, плювати в обличчя тощо. І подивимося, що ви потім скажете", – підкреслив Геращенко.
Він зазначив, що є правоохоронці, які займаються прослуховуванням або стеженням, яких на переатестації запитували про рід занять.
"Але вся їхня робота є секретною, і, щоб таку людину навчити, треба її п'ять років готувати, а її просто так викидали. Ми їх потім відновлювали на апеляційних комісіях... Це була не переатестація, а судилище. Ми втратили величезну кількість хороших людей із невисокою кількістю поганих", – додав чиновник.
Поліцейська реформа в Україні стартувала 2015 року. В Україні було офіційно створено Національну поліцію і ліквідовано міліцію. Із листопада 2015 року до жовтня 2016-го в Україні відбувалася атестація співробітників Національної поліції. 3 жовтня 2016 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, розповідаючи про підсумки атестації, повідомив, що понад 5,2 тис. поліцейських її не пройшло. Потім багато хто з них подав у суд і домігся повернення на службу.