Голова комітету Ради з питань соцполітики заявила, що пенсіонери на окупованих територіях мають право на дві пенсії
Виплати українським пенсіонерам на тимчасово окупованих територіях Криму і Донбасу – це ще один вид санкцій проти РФ, сказала голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.
Пенсіонери, що проживають на тимчасово окупованих територіях Криму і Донбасу, мають право отримувати як українську пенсію, так і виплати з боку окупаційної влади. Таку думку в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", опублікованому 2 січня, висловила нардепка від "Слуги народу", голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.
"Ми не визнаємо окупанта і його дії, ми не визнаємо тих "пенсій" і "документів", ми не визнаємо того, що там відбувається. На технічному рівні ми не з'ясовуватимемо, що людині там платять, а забезпечуватимемо її пенсією, тому що це наш громадянин і у нас із ним, як у держави, є зв'язок", – заявила Третьякова.
За її словами, отримання виплат від пенсійного фонду РФ у Криму і "пенсійних фондів" угруповань "ЛНР" і "ДНР" не може стати підставою для невиплати пенсій Україною.
"Це пенсіонери 60–70–80 років, вони не можуть відкрити тут бізнес, вони не можуть платити за оренду житла, не можуть отримати тут підтримку – вони залишилися там. І нехай вони навіть отримують по дві пенсії – хіба це має розірвати зв'язок із нашою державою і зі мною як із політиком? Ні, я хочу на своїх громадян впливати і хочу, щоб наша політична сила впливала на громадян незалежно від того, де вони перебувають. У нас немає грошей у державному бюджеті, щоб уряд зміг побудувати місто для переселенців", – сказала депутатка.
Третьякова переконана, що виплати українським пенсіонерам на окупованих територіях – це ще один вид санкцій проти РФ.
"Я згодна з тим, що вони отримують пенсію від російського уряду, нехай вони економічно його розоряють і це буде своєрідним видом санкцій, який іде на користь нашим громадянам, які там проживають. Нехай отримують дві пенсії, і хоча б так Росія компенсує цим людям ті незручності, які вона їм доставила", – додала нардепка.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
Україна припинила соціальні виплати громадянам, які проживають на підконтрольній бойовикам території Донбасу, наприкінці 2014 року. Щоб отримувати пенсії, жителі ОРДЛО мають зареєструватися як переселенці і жити на підконтрольній Україні території.
Згідно з опублікованою головою парламентського комітету з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитром Лубінцем статистикою, у серпні 2014 року в Луганській і Донецькій областях було зареєстровано 1 млн 278 тис. пенсіонерів. Водночас як внутрішньо переміщені особи зареєструвалися й отримують пенсію в Україні тільки 500 тис. людей, понад 700 тис. не може реалізувати це своє конституційне право.
Колишній голова Служби безпеки України Василь Грицак повідомив, що державний бюджет України втрачає приблизно 1 млрд грн на місяць на виплатах пенсій фіктивним переселенцям, які проживають на не підконтрольних владі територіях у Донецькій і Луганській областях.
У липні 2019 року у міжнародній організації Human Rights Watch заявили, що Україна має завершити дискримінаційну практику, яка змушує пенсіонерів з окремих районів Донецької та Луганської областей перетинати лінію розмежування на Донбасі для отримання пенсії. Правозахисники закликали президента України Володимира Зеленського створити умови для мінімізації таких поїздок. За даними правозахисників, щомісяця приблизно 1 млн осіб перетинає блокпости на Донбасі. Більш ніж половина з них їздить на підконтрольні українській владі території для отримання пенсій.
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова 23 жовтня повідомила, що жителям окупованих районів Донбасу і тимчасово переміщеним особам Українська держава не виплатила мільярдів гривень пенсій, середня заборгованість одному пенсіонеру становить 31 тис. грн.
26 листопада у Верховній Раді зареєстрували проєкт закону №2083-д "Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію". Законопроєкт має врегулювати питання виплати пенсій жителям окупованих територій. Документ пропонує скасувати обов'язкову реєстрацію пенсіонерів як тимчасово переміщених осіб для отримання пенсій та виплачувати заборгованості з пенсії без терміну давності. Також у законопроєкті зафіксовано можливість жителям ОРДЛО, які не могли сплачувати страхові внески, докупити стаж без застосування санкцій.