Голова Верховного Суду: У президента не знайшлося часу для зустрічі зі мною. Хоча нещодавно він мав зустріч із Томом Крузом

Данішевська вважає недоцільним і несвоєчасним скорочення чисельності Верховного Суду
Фото: Верховний Суд / Facebook

За словами голови Верховного Суду України Валентини Данішевської, їй радили зустрітися із президентом Володимиром Зеленським, щоб висловити аргументи проти скорочення чисельності суду. Проте глава держави, який знайшов час для американського актора Тома Круза, двічі не відповів на пропозицію про зустріч, зазначила вона.

Президент України Володимир Зеленський проігнорував пропозиції голови Верховного Суду Валентини Данішевської про зустріч для обговорення спірного законопроєкту, що передбачає майже дворазове скорочення чисельності вищої судової інстанції країни. Про це Данішевська повідомила в інтерв'ю "ВВС News Україна", яке опублікували 4 жовтня.

"Я двічі пропонувала президенту зустрітися й поговорити. Один раз публічно і другий раз письмово. Але часу в нього поки що для голови Верховного Суду не знайшлося. Хоч я бачила, що нещодавно він мав зустріч із [американським актором] Томом Крузом", – сказала Данішевська.

За її словами, на зустрічі з керівництвом Верховної Ради вона попереджала про недоцільність та несвоєчасність ухвалення законопроєкту №1008, згідно з яким у Верховному Суді має залишитися 100 суддів зі 192.

"Здається, що мені в цілому вдалося переконати співрозмовників, але відповідь така: "Треба вам говорити із президентом", – повідомила голова суду.

"Я не думаю, що він встиг оцінити (тим більше, ні з ким не спілкуючись) те, що відбувається в судовій системі чи у Верховному Суді. Напевно, вони мені якісь сигнали надсилають, але я не знаю і, можливо, не розумію їх", – додала вона.

29 серпня Зеленський подав у Раду законопроєкт №1008 про внесення змін у деякі закони про діяльність органів суддівського самоврядування. Президентський проєкт закону передбачає перезавантаження нового Верховного Суду: проведення повторного добору суддів і скорочення їх кількості.

Посольства ЄС і Канади розкритикували пропозиції Зеленського. Дипломати, зокрема, критично оцінили намір скоротити кількість суддів Верховного Суду й люструвати представників судової гілки влади, які обіймали посади в період президентства Петра Порошенка.

12 вересня проєкт закону було ухвалено у першому читанні. Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич заявила про стурбованість у зв'язку з імовірними наслідками для незалежності судової системи України.