Головне за тиждень. Боширов і Петров розповіли про поїздку в Солсбері, Україна виграла апеляцію в суді про "борг Януковича"
"ГОРДОН" пропонує огляд головних подій 10–16 вересня.
Отруєння Скрипалів. Підозрювані дали телеінтерв'ю
13 вересня російський пропагандистський телеканал RT показав інтерв'ю з Олександром Петровим і Русланом Бошировим, яких британська влада підозрює в отруєнні колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії.
Вони заявили, що справді були в Солсбері, де жив Скрипаль, у березні, але їздили туди виключно на екскурсію – подивитися на "знаменитий собор". Свою причетність до замаху і до роботи на російську розвідку Петров і Боширов заперечували.
14 вересня The Insider і Bellingcat опублікували копію паспортного досьє Петрова з позначкою, яка може свідчити про його причетність до спецслужб. Така сама позначка є і на файлах із відомостями про Боширова.
В офісі прем'єр-міністра Великобританії Терези Мей коментарі підозрюваних назвали "глибоко образливими" для жертв хімічної атаки.
Європейські санкції
13 вересня Рада Євросоюзу продовжила санкції проти Росії за агресію проти України ще на півроку – до 15 березня 2019 року.
Американські санкції
12 вересня президент США Дональд Трамп підписав указ про санкції за втручання іноземних держав в американські вибори. Серед можливих обмежувальних заходів – заморожування активів, обмеження доступу до фінансових установ США і заборона громадянам США інвестувати в компанії, причетні до втручання у виборчий процес.
Манафорт пішов на угоду зі слідством
Політтехнолог Пол Манафорт визнав провину у змові проти США і змові з метою перешкоджання правосуддю, погодившись співпрацювати з офісом спецпрокурора Роберта Мюллера в розслідуванні ймовірного втручання Росії у виборчий процес 2016 року. Про це йдеться в матеріалах, які надійшли 14 вересня у федеральний суд Вашингтона.
"Борг Януковича". Україна досягла успіху в суді
14 вересня Апеляційний суд Великобританії скасував постанову суду першої інстанції про порядок спрощеного провадження за позовом РФ про стягнення з України $3 млрд кредитних коштів та відсотків у так званій справі про "борг Януковича".
Суд першої інстанції має повернутися до розгляду спору у повному обсязі. У Міністерстві фінансів України назвали рішення "визначною перемогою", яка дає можливість довести позицію Києва про неправомірність і політичні мотиви вимог Росії про стягнення кредиту, виданого під "примусом".
Траншу бути?
14 вересня представники України та Європейського союзу підписали в Києві документ про надання Україні макрофінансової допомоги в сумі €1 млрд.
Кабмін презентував проект бюджету
14 вересня український уряд схвалив проект держбюджету на 2019 рік і передав його у Верховну Раду. Доходи бюджету очікують на рівні 1292,7 млрд грн (на 137 млрд грн більше, ніж у бюджеті-2018) при зростанні ВВП у розмірі 3% та зниженні рівня інфляції до 7,4%. Мінімальна зарплата з 1 січня 2019 року становитиме 4173 грн, пообіцяв прем'єр-міністр Володимир Гройсман.
Омелян – підозрюваний
13 вересня детективи НАБУ повідомили міністру інфраструктури України Володимиру Омеляну про підозру у незаконному збагаченні і недекларуванні доходів.
14 вересня суд відпустив Омеляна на поруки міністра спорту України Ігоря Жданова та народного депутата від "Народного фронту" Федора Бендюженка.
"Ялтинська економічна стратегія" в Києві
У столиці України 13–15 вересня пройшов форум YES ("Ялтинська економічна стратегія"), в його межах виступили основні кандидати у президенти України Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко, лідери громадської думки, члени українського уряду, зарубіжні гості.
"Справа про рюкзаки", вирок
11 вересня суд у Харкові засудив обвинуваченого у справі про закупівлю тактичних рюкзаків для підрозділів МВС України бізнесмена Володимира Литвина до п'яти років позбавлення волі з іспитовим строком два роки. Підсудного зобов'язали відшкодувати збитки в розмірі 4 млн 850 тис. грн.
Заповіт Сенцова
Український політв'язень Олег Сенцов, який голодує в колонії російського Лабитнангі, підготував заповіт, згідно з яким у разі його смерті роботу над фільмами та сценаріями слід віддати його подрузі з Криму, а гроші – дітям. Про це 11 вересня повідомила його сестра Наталя Каплан.
Апеляція Сущенка
12 вересня Верховний суд РФ відхилив апеляцію захисту українського журналіста Романа Сущенка, обвинуваченого у шпигунстві. Вирок – 12 років колонії – залишено без змін.
Інцидент із Балухом
14 вересня заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз повідомив, що українського політв'язня Володимира Балуха жорстоко побили в СІЗО Сімферополя. Приводом для побиття, за даними Чийгоза, стала відмова політв'язня підкорятися вимозі стати на коліна.
Нові викиди на півночі Криму
14 вересня стало відомо про нові токсичні викиди в окупованому Армянську. "Влада" Криму оголосила про введення в місті режиму надзвичайного стану. Шкільні канікули в районах, прилеглих до заводу "Кримський титан", продовжено ще на тиждень.
Золотов викликав Навального на дуель
Командувач Росгвардії Віктор Золотов обвинуватив главу Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального в наклепі. "Викликаю вас на поєдинок – на ринг, татамі, куди завгодно, де обіцяю зробити з вас хорошу, соковиту відбивну", – заявив генерал у відеозверненні, опублікованому 11 вересня.
Теракт в Афганістані
Терорист-смертник 11 вересня привів у дію вибуховий пристрій на мітингу в Афганістані, загинуло 68 осіб.
Урагани тижня
14–16 вересня у США вирував ураган "Флоренс". Він приніс сильні зливи, що підтопили кілька населених пунктів у Південній та Північній Кароліні. Відомо про 13 загиблих.
12 вересня Філіппіни накрив потужний тайфун "Мангхут", його жертвами за чотири дні стало не менш ніж 64 особи.
Новинки Apple
Американська компанія Apple 12 вересня презентувала три нові моделі смартфона – iPhone Xs, Xs Max і Xr, а також "розумний годинник" Apple Watch 4.