Головне за тиждень. Україна погодилася із "формулою Штайнмаєра", призначено нового секретаря РНБО
"ГОРДОН" пропонує огляд головних подій 30 вересня – 6 жовтня.
Підписання формули
Спецпредставник ОБСЄ на мінських переговорах Мартін Сайдік повідомив 1 жовтня, що члени тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на сході України і представники окремих районів Донецької та Луганської областей дали письмову згоду на затвердження тексту "формули Штайнмаєра", якою передбачено порядок набуття чинності кількох пунктів Мінських угод щодо місцевих виборів в ОРДЛО.
Як заявив президент України Володимир Зеленський, положення "формули Штайнмаєра" полягають у тому, що закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей почне діяти за умови проведення в цих районах місцевих виборів відповідно до законодавства України і після публікації звіту Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ щодо виборів відповідно до стандартів організації.
Зеленський також підкреслив, що підписання "формули Штайнмаєра" знімає перешкоди на шляху організації зустрічі лідерів "Нормандської четвірки".
Протести в Україні
Після підписання "формули Штайнмаєра" в Україні відбулися акції протесту. 1 жовтня у мітингу на Майдані Незалежності в Києві та біля Офісу президента взяло участь кілька сотень людей. Наступного дня на акцію під гаслом "Ні капітуляції!" вийшли жителі не тільки столиці, але й щонайменше 10 інших українських міст.
6 жовтня на Майдані Незалежності в центрі Києва відбулася демонстрація протесту, учасники якої потім пішли до Офісу президента, Верховної Ради та Кабміну. За даними поліції, на мітингу зібралося 10 тис. осіб.
2–4 жовтня низка місцевих рад ухвалила звернення проти імплементації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство.
Розведення в Золотому і Петрівському
За словами Сайдіка, другий етап розведення сил і засобів у районі Золотого Луганської області та Петрівського Донецької області має розпочатися 7 жовтня. Зеленський говорив, що розведення військ не вплине на безпеку місцевих жителів.
У Збройних силах України заявили, що технічно готові до процесу розведення на ділянках у Петрівському і Золотому. Воно може відбутися за умови дотримання режиму припинення вогню на ділянці протягом семи днів.
У штабі операції Об'єднаних сил стверджували, що 4–5 жовтня проросійські бойовики "навмисно" обстрілювали Золоте.
У Національній поліції 6 жовтня заявили, що більш ніж удвічі збільшили кількість співробітників у Золотому.
Данілов замість Данилюка
30 вересня Зеленський звільнив Олександра Данилюка з посади секретаря Ради національної безпеки та оборони. 3 жовтня президент призначив секретарем РНБО Олексія Данілова, який до цього був заступником Данилюка.
Нова ЦВК
Верховна Рада на засіданні 4 жовтня затвердила новий склад Центральної виборчої комісії, внесений напередодні президентом Зеленським. Члени ЦВК обрали головою комісії висуванця партії "Слуга народу" Олега Діденка.
Повернули Шаройка
Журналіст Павло Шаройко, помилуваний білоруською владою, повернувся на батьківщину 4 жовтня. У Білорусі його засудили до восьми років в'язниці за обвинуваченням у шпигунстві. 3 жовтня український суд відпустив з-під варти під особисте зобов'язання громадянина Білорусі Юрія Політику, якого обвинувачують у переданні секретних даних іноземній державі.
Вирок Мемедемінову
2 жовтня Південний військовий окружний суд Ростова-на-Дону засудив кримськотатарського журналіста і блогера Нарімана Мемедемінова до двох років і шести місяців позбавлення волі в колонії-поселенні. Влада РФ обвинувачує його в пропаганді тероризму. Захист заявив, що оскаржить вирок.
Тиждень у Раді
2 жовтня Верховна Рада ухвалила у другому читанні і в цілому законопроєкт №1029 "Про внесення змін у деякі законодавчі акти стосовно забезпечення ефективності інституціонального механізму запобігання корупції". Він передбачає заходи щодо перезапуску Національного агентства з питань запобігання корупції.
3 жовтня Рада ухвалила у другому читанні і в цілому закон "Про концесію", про позбавлення військових звань за дезертирство і самоволку, збільшила вшестеро штраф за відмову перевозити пасажирів пільгових категорій, скерувала на доопрацювання Виборчий кодекс.
4 жовтня парламент ухвалив у повторному другому читанні і в цілому законопроєкт №1009 про вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства, яким скасував "поправку Лозового", що стосується судової санкції на проведення експертиз. Також, згідно з цим законом, Національне антикорупційне бюро та Держбюро розслідувань будуть мати право самостійно вести прослуховування.
Катастрофа під Львовом
4 жовтня літак Ан-12 здійснив аварійне приземлення у Львівській області. Унаслідок аварії п'ятеро людей загинули, троє – дістали травми. Слідство розглядає дві версії катастрофи: брак пального і помилка пілота.
Літак виконував вантажний рейс за маршрутом Віго (Іспанія) – Стамбул (Туреччина). У Львові було заплановано технічну зупинку.
Продовження "телефонного скандалу"
Ще один інформатор американської розвідки дав свідчення про деталі телефонної розмови президента Сполучених Штатів Дональда Трампа та українського лідера Володимира Зеленського. Про це 6 жовтня розповів адвокат Марк Зейд, який представляє інтереси обох інформаторів.